Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vojenská pomoc USA už přijíždí, bude mít vliv na boje, ujistil Blinken v Kyjevě

Svět

  7:10aktualizováno  16:27
Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už přijíždí na Ukrajinu, část dorazila a další zásoby jsou na cestě. V úterý to na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken. Dodal, že dodávky budou mít skutečný význam na bojišti. Zelenskyj mu poděkoval za „kriticky důležitou“ pomoc.

Zelenskyj dále uvedl, že jeho vlasti nyní nejvíce chybí prostředky protivzdušné obrany. Potřebuje ji hlavně Charkovská oblast na východě země, která sousedí s Ruskem. K její ochraně před ruskými vzdušnými údery Ukrajina podle Zelenského potřebuje nejméně dvě další baterie protivzdušné obrany.

Šéf americké diplomacie dorazil do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Cílem cesty je podle agentury AP ujistit Ukrajinu v době zesílených útoků ruských invazních vojsk o americké podpoře. Blinken se v úterý podle agentury Reuters setkal také se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou.

Americký Kongres před časem schválil dlouho odkládaný balík pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), který má mimo jiné doplnit těžce vyčerpané ukrajinské zásoby dělostřelectva a protivzdušné obrany.

V pondělí Bílý dům uvedl, že Ukrajina už první část vojenské pomoci z nového amerického balíku obdržela. Vysoce postavený americký činitel, který Blinkena doprovází, podle agentury AP ve vlaku do ukrajinské metropole řekl, že USA Ukrajincům poskytly dodávky pro dělostřelectvo, prostředky protivzdušné obrany i balistické střely dlouhého doletu, přičemž některé zbraně jsou už v přední linii.

Rusko po více než dvou letech od začátku invaze zesiluje svou ofenzivu zejména na východě země, v posledních dnech Ukrajinci s obtížemi odvracejí obnovené pozemní ruské útoky v Charkovské oblasti.

Ruské invazní jednotky se tam podle AP v posledních dnech zmocnily území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Analytici označili tento okamžik za jeden z nejnebezpečnějších pro Ukrajinu od začátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...