Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blokáda slovenských navrátilců u rakouských hranic skončila. Čeká je státní karanténa

Slovenští navrátilci blokovali dálniční hraniční přechod s Rakouskem u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenští navrátilci blokovali dálniční hraniční přechod s Rakouskem u... | foto: Facebook: Polícia Slovenskej republiky

Bratislava Nespokojení slovenští navrátilci v sobotu ukončili blokádu na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem u Bratislavy, informovala televize TA3. Od pátku zde protestovali proti tomu, že jim byla po návratu z ciziny nařízena státní karanténa.

Navrátilci se dožadovali, aby po návratu ze zahraničí mohli setrvat v domácí namísto státní 14denní izolaci. Tuto možnost jim ale vláda hodlá povolit teprve tehdy, až bude zprovozněna mobilní aplikace v projektu takzvané chytré karantény. Kvůli průtahům spojeným s posudkem od společností Google a Apple, jejichž systémy jsou využívány v mobilních telefonech, bylo její spuštění původně plánované na pátek odloženo.

Většina z protestujících souhlasila s kompromisem, že nyní sice do státní karantény půjde, bude ji ale moci opustit a přejít do domácí izolace, jakmile bude trasovací aplikace chytré karantény zprovozněna.

Premiér Igor Matovič se dnes podle slovenských médií rozhodl nečekat na souhlas společností Google a Apple a chytrou domácí karanténu spustil. Příslušnou aplikaci eKaranténa ale zatím lze stáhnout jen do mobilů s operačním systémem Android, a to na vlastní riziko, upozornil list Sme. Podle serveru HNonline lze do systému zatím vstoupit jen na slovensko-rakouském hraničním přechodu Petržalka-Berg.

Základní podmínkou pro domácí karanténu je chytrý mobil s kamerou a určováním polohy, nepřetržité bezdrátové připojení (wi-fi) či dostatek mobilních dat a dostatečný signál na místě izolace, které nesmí opustit nejen dotyčný občan, ani ostatní členové domácnosti, připomněl server s tím, že během domácí izolace je nutné také podstoupit test na koronavirus.

Karanténu ve státních zařízeních zavedlo Slovensko zhruba v polovině března ještě za předchozí vlády Petera Pellegriniho pro ty obyvatele země, kterým úřady po vypuknutí pandemie choroby covid-19 pomáhaly s návratem na Slovensko. Bratislava zároveň uzavřela hranice pro zahraniční turisty. Ve zmíněných opatřeních pokračuje i nynější kabinet premiéra Igora Matoviče, který vzešel z únorových parlamentních voleb a který s výjimkami pro různé skupiny lidí zavedl plošnou karanténu při návratu obyvatel do země.

Dosud úřady nařizovaly přímo z hranic přepravu cestujících do státem určených zařízení, kde lidé setrvali do vykonání testu na koronavirus a pak mohli pokračovat v karanténě u sebe doma. Mnoho lidí si ale na podmínky ve státní karanténě stěžovalo. Upozorňovali rovněž, že do ní byli hromadně přepravování s dalšími osobami, od kterých se mohli nakazit. Výhrady vůči státní karanténě vyslovila i ombudsmanka Mária Patakyová.

První případ nákazy zaznamenalo Slovensko na začátku března, v posledních čtyř týdnech jsou počty nových infikovaných nízké. Za uplynulý týden úřady nezaznamenaly jediné úmrtí po nákaze koronavirem a denní přírůstky nově nakažených byly jednociferné. Celkem země eviduje 1504 infikovaných a 28 úmrtí s nemocí covid-19.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.