Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílie hlásí více případů za den než USA, nakazil se i kolumbijský exprezident

Testování na covid-19 v Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na covid-19 v Brazílii. | foto: Lékaři bez hranic/ MSF

Brasília/Washington V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo dalších 57 152 nových případů nákazy koronavirem a 1437 úmrtí v souvislosti s covidem-19. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Virem se nakazil také bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe.

Infekce se v Brazílii od propuknutí nákazy potvrdila již u 2 859 073 lidí, z nichž podle úřadů 97 256 zemřelo. O den dříve největší a nejlidnatější země Latinské Ameriky s 210 miliony obyvatel oznámila 51 603 nakažených a 1154 zemřelých.

Brazílie je po Spojených státech druhou pandemií nejhůře zasaženou zemí na světě. Odborníci nicméně upozorňují, že se virem SARS-CoV-2 ve skutečnosti nakazilo nejspíš ještě mnohem více Brazilců, než uvádějí oficiální statistiky; v zemi se totiž provádí málo testů.

Sousední Kolumbie, která má 49 milionů obyvatel, dosud zaznamenala bezmála 335 000 nakažených a 11 315 úmrtí. Nákazu testy prokázaly i u exprezidenta a nynějšího senátora Uribeho, který však podle svého týmu nemá žádné příznaky. Politikovi v úterý kolumbijský nejvyšší soud nařídil domácí vězení, je totiž podezřelý z podvodu a ovlivňování svědků.

Přes 6000 nových infekcí a 829 zemřelých dnes oznámilo Mexiko, kde celkový počet nakažených dosáhl 456 100. Zemřelých s covidem-19 latinskoamerická země se 126 miliony obyvatel eviduje 49 698, což z ní v tomto ohledu činí třetí nejhůře zasaženou zemi na světě po Brazílii a Spojených státech.

Mexická vláda však připouští, že skutečný počet případů nákazy je pravděpodobně ještě mnohem vyšší než uvádí oficiální statistiky.

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 000 nových infekcí

Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 53 000 nově nakažených. S odvoláním na statistiku americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom informovala agentura AFP. O den dříve země registrovala obdobné přírůstky.

Koronavirus se v USA od propuknutí nákazy potvrdil u celkem 4,82 milionu lidí, z čehož jich bezmála 158 000 zemřelo. Spojené státy s 328 miliony obyvatel jsou tak globálně pandemií nejhůře zasaženou zemí. Americký prezident Donald Trump i přesto zůstává optimistický a ve středu během tiskové konference zopakoval, že virus „zmizí“.

S nárůstem nových případů se od konce června potýká hlavně jih Spojených států. Například Florida od propuknutí epidemie eviduje více než půl milionu případů. Stát s 21 miliony obyvatel registroval sice v posledních dnech nižší přírůstky infekcí, svůj podíl na tom však mělo uzavření testovacích center v souvislosti s tropickou bouří Isaias.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...