Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílie vyhlásila válku komárům: do boje s virem nasadí 200 000 vojáků

Pracovnice zdravotního úřadu v Sao Paulu ukazuje vojákovi larvu komára Aedes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovnice zdravotního úřadu v Sao Paulu ukazuje vojákovi larvu komára Aedes... | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO Brazílie, v níž bylo dosud zaznamenáno nejvíce případů onemocnění virem zika, vyhlásila válku komárům. Proti přenašečům viru, který se už rozšířil do většiny zemí amerického kontinentu, se chystá nasadit i armádu. Vláda kvůli viru také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví i s ohledem na letní olympijské hry, které v srpnu tato jihoamerická země pořádá. Uvedla to agentura DPA.

Virus zika

V rámci vládního programu boje proti komárům již byl do 56 000 hotelů, barů a restaurací v celé zemi zaslán katalog s radami, jak se nákaze bránit. Patří mezi ně zejména ochrana proti komářímu štípnutí, neboť na nemoc zatím neexistuje očkovací látka. K radám tak patří používat repelent, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, vyvarovat se místům se stojatými vodami a v noci spát pod moskytiérou. Zatím není prokázán přenos sexuálním stykem, přesto zdravotníci radí používat kondom ještě dva týdny po skončení nemoci.

Původce infekce: komár Aedes aegypti v petriho misce výzkumného centra...

Původce infekce: komár Aedes aegypti v petriho misce výzkumného centra brazilského Recife.

Příznaky nemoci způsobené virem zika jsou obvykle spíše mírné, může jít o vyšší teploty, vyrážku, bolesti hlavy a kloubů. Choroba trvá asi sedm dní. Nebezpečná je ale pro těhotné ženy, infekce totiž může způsobit u dětí mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku. Brazílie prošetřuje přes 4000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika, několik jich už zemřelo.

Akční den

Brazilská vláda chystá také nasadit do boje s komáry asi 220 000 vojáků, kteří v jeden akční den 13. února budou v postižených oblastech obcházet domácnosti. Mimo jiné budou rozdávat pesticidy a moskytiéry. Úřady také zvažují, že budou rozprašovat insekticidy z nákladních vozů, a to zejména před olympijskými hrami v Riu de Janeiro. Jde ale o kontroverzní opatření, neboť může ohrozit zdraví lidí a životní prostředí.

Vojáci se před vstupem do komáry zamořené oblasti potírají repelentem.
Virus zika přenáší komár rodu Aedes aegypti, jenž šíří i další choroby, jako je...

Některé brazilské státy či města přijímají vlastní opatření. Například město Itapetim ve státě Pernambuco bude nasazovat sladkovodní ryby do nádrží, kde se předpokládá výskyt komářích larev, které se tak stanou potravou pro tyto ryby.

Virus Zika již zasáhl přes dvacet zemí amerického kontinentu. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že se zřejmě rozšíří do celé Ameriky, s výjimkou Chile a Kanady. Do těchto zemí se možná nějaký případ nákazy dostane, ale nečeká se větší rozsah výskytu, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech. Chile je chráněno pouští Atacama, nejsusší pouští světa, a jako bariéra tam funguje i pohoří Andy.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!