14. března 2019 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brexitový kolaps. Vláda chaosu. Britský tisk hodnotí druhou porážku Mayové v parlamentu za dva dny

Titulní strana The Times. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titulní strana The Times. | foto: The Times

Londýn Britská premiérka Theresa Mayová, která v Dolní sněmovně zažila další ponížení, připravuje třetí hlasování o brexitové dohodě, kterou parlamentu již dvakrát odmítl. Shoduje se na tom dnešní britský tisk, který středeční dění v parlamentu popsal jako kolaps a vládu chaosu.

Deník Daily Mirror o středečním dění informoval čtenáře titulkem Kolaps. V podtitulcích uvádí, že brexitová krize se dále prohlubuje a že premiérka Theresa Mayová utrpěla v Dolní sněmovně další ponižující porážku. Premiérka, která ztrácí kontrolu nad Konzervativní stranou, se nyní obává rezignací ve svém kabinetu.

Titulní strana Daily Mirror.

Titulní strana Daily Mirror.

Kolaps jako titulek vybral také deník i. Ten napsal, že odklad brexitu je nyní zase o něco pravděpodobnější, když poslanci odmítli schválit odchod z unie bez dohody. Deník i dále napsal, že zastánce vystoupení z EU zachvátila panika z možného ohrožení odluky, takže se začínají klonit k plánu premiérky, který zahrnuje již dvakrát parlamentem odmítnutou dohodu.

Titulní strana I.

Titulní strana I.

Stejný titulek jako Daily Mirror a i zvolil deník The Times, který ke slovu kolaps doplnil ještě přívlastek brexitový. List The Times poznamenal, že Mayová opět vzkřísila svou brexitovou dohodu, kterou parlament již dvakrát odmítl. Dnes totiž poslanci budou hlasovat o krátkém odkladu brexitu do 30. června, delší odklad by znamenal pro Británii nutnost zúčastnit se květnových voleb do Evropského parlamentu.

Titulní strana The Times.

Titulní strana The Times.

Do 29. března, kdy je očekávaný termín brexitu, zbývá 15 dní. Mayová se podle The Times pokusila zúžit možnosti poslanců, když je postavila před možnost krátkého technického odkladu brexitu, pokud do 20. března schválí její výstupovou dohodu, nebo delšího odkladu, jehož součástí bude i účast v evropských volbách.

Titulní strana Metro.

Titulní strana Metro.

List Daily Mail na titulní stránce čtenářům oznámil, že po středečním dění ve sněmovně se vlády ujal chaos. Napsal také, že Mayová si chce vynutit třetí hlasování o své dohodě a že poslance jasně vyzvala, aby ji podpořili, jinak se nemusí brexit vůbec uskutečnit.

Titulní strana Daily Mail.

Titulní strana Daily Mail.

Také The Guardian napsal, že Mayová adresovala toryům poslední varování, že když ji nepodpoří, o brexit přijdou.

Titulní strana The Guardian.

Titulní strana The Guardian.

Britský prounijní týdeník The New European ve zvláštním vydání napsal, že konečně se všichni mohou shodnout na tom, že je načase opustit premiérku Mayovou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz