Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britští poslanci zamítli i brexit bez dohody. Mayová zmínila možnost druhého referenda

Svět

  20:20aktualizováno  23:27
LONDÝN/PRAHA - Britská Dolní sněmovna odmítla brexit bez dohody. Premiérka Theresa Mayová potvrdila, že britský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o odkladu odchodu země z EU. Mayová následně připustila možnost druhého referenda, což zatím odmítala.

Britská premiérka Theresa Mayová během neúspěšného hlasování o brexitové dohodě. Navrhne hlasování o odchodu bez dohody. foto: Reuters

Britští zákonodárci  nejprve těsně schválili poslanecký návrh vylučující brexit bez dohody za všech okolností. Pro hlasovalo 312 a proti 308 poslanců. V dalším hlasování odmítli odchod z Evropské unie bez dohody. Pro vládní usnesení hlasovalo 321 poslanců, proti bylo 278.

Premiérka Mayová potvrdila, že britský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o odklad brexitu do 30. června, delší prodloužení by znamenalo účast Británie na evropských volbách. Varovala, že krátký odklad je možný jen v případě existence dohody. Jako možné řešení zmínila vypsání druhého referenda, což by podle ní ale znamenalo, že Británie nakonec z Evropské unie nevystoupí.

Nové datum: 30. června?

Ve čtvrtek budou poslanci hlasovat o odkladu brexitu do 30. června, dosud jako termín odluky platí 29. březen. Předseda Dolní sněmovny John Bercow uvedl, že o odklad do 30. června vláda požádá jen tehdy, když parlament do 20. března brexitovou dohodu schválí. To řekla i Mayová. „Pokud sněmovna v nadcházejících dnech najde cestu k podpoře dohody, umožní to vládě požádat o krátké technické prodloužení článku 50 (Lisabonské smlouvy, který určuje lhůtu vystoupení) k získání času na přijetí nezbytných zákonů a ratifikaci dohody, kterou jsme s EU dosáhli,“ řekla Mayová.

Poslance ale důrazně upozornila, že toto krátké technické prodloužení je možné jen tehdy, pokud bude k dispozici dohoda. Pokud parlament dohodu opravdu nebude chtít podpořit a nebude chtít z EU odejít bez dohody, bude nutné požádat o delší odklad a zúčastnit se evropských voleb. „Nemyslím si, že by to bylo správné řešení,“ dodala. Podle Mayové je ještě možnost vypsat druhé referendum, což by ale znamenalo, že Británie nakonec Evropskou unii vůbec neopustí. O odchodu z EU rozhodli Britové v referendu v roce 2016.

Nestačí jen shodit dohodu, vzkázala Evropská komise

Labourista Jeremy Corbyn označil odklad brexitu za nevyhnutelný, ale bez jasného cíle není řešením. Poslanci by měli převzít nad brexitem kontrolu, dodal.

Ke shození možnosti brexitu bez dohody ze stolu nestačí hlasovat proti, ale je třeba podpořit dohodu, vzkázala večer do britské sněmovny Evropská komise. Její mluvčí zároveň připomněl, že EU s vládou premiérky Theresy Mayové už takovou dohodu dojednala a je připravena ji podepsat.

 Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je nyní odklad brexitu nevyhnutelný, ale tento krok bez jasného cíle není řešením. Poslanci by měli převzít nad brexitem kontrolu, dodal Corbyn s tím, že se bude snažit najít v Dolní sněmovně kompromis. Mluvčí premiérky dnes také oznámil, že po dnešním dramatickém dění v parlamentu, kdy někteří členové vlády hlasovali proti oficiálním instrukcím, očekává premiérka demisi těchto rebelů. Sama Mayová ale podle něj odstoupit nehodlá. Rezignaci na protest proti dnešnímu postupu vlády, která nabádala k hlasování proti vlastnímu usnesení o neřízeném brexitu, již oznámila jedna níže postavená členka vlády - náměstkyně ministerstva práce Sarah Newtonová.

Mayová v úterý už podruhé neuspěla s dohodou u britských poslanců. „Stalo se to, že lidé, kteří vždy toužili po brexitu, hlasovali proti němu, což je pro premiérku (Theresu Mayovou) nesnesitelné,“ uvedl ve středu pro Sky News bývalý premiér David Cameron, čímž zhodnotil úterní porážku britské premiérky v dolní sněmovně. 

‚Dům bláznů‘, ‚ponižující porážka‘ i ‚národ v chaosu‘. Britský tisk hodnotí brexitový debakl Mayové

Mayová je v nezáviděníhodné situaci

Poté, co se poslanci usnesli, že nechtějí dohodu vyjednanou týmem Mayové, následovalove středu  další hlasování, které mělo vyjasnit, jak si zákonodárci představují odchod Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z evropských struktur. Konkrétně zda chtějí opustit Evropskou unii bez jakékoliv dohody. Ukázalo se, že ani tato varianta není pro Brity přijatelná.

Výsledek hlasování byl přitom téměř jasný již v předstihu. O otázce tzv. divokého, či tvrdého brexitu, se rozhodovalo na půdě parlamentu jen před několika týdny. I tehdy poslanci markantní většinou odmítli tuto možnost. Mayová je tak postavená do nezáviděníhodné situace. Poslanci chtějí „řízený“ brexit, nechtějí však dohodu, kterou vláda Mayové vyjednala, ale zároveň se bojí dopadů brexitu bez dohody.

Titulní strana deníku Daily Express.
Mayová také oznámila, že vláda zruší poplatek 65 liber (asi 1900 Kč), který...

„Myslím, že by se premiérka měla podívat po jiných alternativách, protože nemůže pokračovat v situaci, kdy poslanci odmítají brexit, ačkoliv ho chtějí,“ doporučil Mayové bývalý premiér Cameron, z jehož iniciativy celý odchod Velké Británie z Evropské unie započal. Nadcházející události jsou však na čtvrtek již stanovené.

Varianta odkladu je sice vysoce pravděpodobná, jelikož do brexitu zbývá pouhých 16 dní a Britové by ocenili více času, ale na druhou stranu komplikovaná dalším jednáním se sedmadvaceti státy EU, které se musí na odkladu brexitu jednohlasně shodnout. Podle analytiků bude ale velice složité přesvědčit státy EU27, aby Británii poskytly odklad, když z jejich strany již vyjednávání skončilo a není důvod k dalším průtahům brexitu.

Hrozí riziko brexitu bez dohody

Podle hlavního brexitového vyjednávače EU Michela Barniera nebylo riziko ochodu Británie z unie bez dohody nikdy vyšší. Evropští politici by to podle něj neměli podceňovat, stejně jako důsledky tohoto scénáře. I proto Evropská komise v úterý oznámila balíček nařízení, která vstoupí v platnost 29. března v případě, že by došlo na tvrdý brexit.

Podobně negativně se k výsledku úterního jednání postavila i německá vláda. Podle její mluvčí Německo lituje, že britští poslanci znovu odmítli brexitovou dohodu, zdůraznila však, že brexit bez dohody „by nebyl v ničím zájmu“.

V ostrovním státě však pořád zůstává naděje v některých z hlavních hybatelů odchodu Británie z EU. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson je přesvědčen, že se „za pět minut dvanáct“ podaří dohodu s EU uzavřít a Británie opustí evropský blok s dohodou a v plánovaném termínu.

Jako nejlepší možné východisko ze současné situace vidí někteří komentátoři zahraničních médií další referendum, jiní považují za pravděpodobnější předčasné volby. Obě varianty by přitom nahrály do karet opozici, která obě tyto alternativy neustále navrhuje při každém zasedání v parlamentu. Pro premiérku Mayovou by ale nové volby znamenaly konec, jelikož již v prosinci oznámila, že Konzervativní stranu nepovede do příštích voleb jako její lídr.

Nové referendum o brexitu pak podle svých slov navrhl premiérce Mayové i český premiér Andrej Babiš v sobotním telefonickém rozhovoru. „Říkal jsem jí, že nejlepším řešením by bylo, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Proto jsem přesvědčen, že stojí za to vypsat nové referendum. Odmítla to,“ napsal tým předsedy vlády na Twitter.