24. června 2017 7:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie prověřila po londýnském požáru 600 budov. Jedenáct má hořlavé obložení

Najít v budově všechna těla může trvat i několik týdnů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najít v budově všechna těla může trvat i několik týdnů. | foto: ČTK

PRAHA/LONDÝN Nejméně jedenáct budov v Británii je podle úředníků pokrytých stejným hořlavým materiálem, jako tomu bylo u londýnského bytového domu Greenfell Tower, který zasáhl nejničivější požár za poslední dekádu. Během něj zahynulo nejméně 88 lidí a stovky dalších přišly o domov.

Požár v Grenfell Tower v britském hlavním městě způsobila lednice, informovala v pátek britská policie. Podle ní tak nebyl oheň založen úmyslně. Podle vyšetřovatelů ale přispělo vnější obložení k rychlému šíření požáru, který před více než dvěma týdny pohltil dvacet čtyři pater budovy ve čtvrti Kensington v západním Londýně.

Pláty hliníkové sloučeniny, které společně s hořlavým polyethylenovým izolačním materiálem tvořily obložení domu, jsou podle deníku the New York Times spojené s velkými požáry v dalších zemích a jeho používání je ve Velké Británii zakázané. Použití bylo ve Spojeném království v minulosti povolené i přesto, že experti dlouhodobě varovali, že pláty hliníků mohou roztát pod vysokými teplotami.

Přes víkend vláda nařídila místním úřadům prověřit záznamy u obytných budov vyšších než 18 metrů, u kterých jsou použity právě tyto hliníkové krytiny.

Výsledek těchto prověrek okomentovala ve čtvrtek premiérka Theresa Mayová v Dolní sněmovně. „Velký počet testů se vrátil jako hořlavý“ uvedla ve čtvrtek pro zákonodárce Mayová. „Příslušné místní úřady i hasičské stanice byly informovány a zatímco mluvím již zajišťují bezpečnost v budovách a informují obyvatele,“ dodala Mayová.

Nestabilní horní patra znesnadňují pátracímu týmu práci.
Dle odhadů jsou všichni pohřešovaní nejspíše po smrti.

Premiérka zároveň dodala, že celkem bylo podrobeno testům na šest set budov. Během čtvrtečního večera oznámil v tiskovém prohlášení ministr pro místní samosprávy Sajid Javid, že bylo „zjištěno 11 vysokopodlažních budov v osmi okrscích, které selhaly v testech obložení.“

„Všichni majitelé, požární a záchranné služby byly v těchto místech informováni o výsledcích a jsme s nimi v kontaktu, abychom je mohli podpořit a sledovat následující akce,“ uvedl Javid.

Bytový dům Grenfell Tower zasáhl požár 14. června. Celkem bylo zničeno všech 120 bytových jednotek, které se v domě nacházely. Protože se požár rozšířil i na vedlejší budovy, uvedla premiérka v prohlášení, že bylo celkem zničeno na 150 domovů.

Skupina obyvatel domu si dlouhodobě stěžovala na situaci v Grenfell Toweru a varovala před možným požárem, ale od Kensingtonské radnice se jim žádné reakce nedostalo.

Tajemník radnice londýnské čtvrti Kensington a Chelsea Nicholas Holgate ve středu opustil svou funkci. Premiérka Theresa Mayová označila v parlamentu tajemníkův krok za správný. Upozornila také, že testy dalších výškových budov v Británii prokázaly, že mají hořlavé obložení.

Holgate, který je zodpovědný za výkon samosprávných pravomocí, uvedl, že ho o odchod z funkce požádal ministr pro místní samosprávu Sajid Javid. Ten se k tomuto tvrzení nevyjádřil.

Požár budovy Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington si vyžádal přinejmenším 88 obětí. Od oznámení poslední bilance policii nikdo nenahlásil další pohřešované. Policisté se ale stále obávají, že nemají „úplný obrázek“ o rozsahu tragédie.

mhMartin Hampejs, ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz