14. června 2017 19:13, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žena vyhodila dítě z desátého patra hořícího domu. Jeden ze svědků ho chytil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm podle médií 120 bytů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm podle médií 120 bytů. | foto: Reuters

LONDÝN Zoufalá situace nutila lidi dělat zoufalé činy. Během požáru v bytovém domě Grenfell Tower v Londýně vyhodila matka malé dítě z desátého patra. Jeden z mužů ho chytil. Lidé se snažili uniknout z dosahu plamenů za pomoci skoku, lan i domácky sestaveného padáku.

Očitá svědkyně Samira Lamraniová uvedla pro BBC, že viděla ženu, jak gestikuluje směrem ke skupině lidí, kteří přihlíželi požáru. „Snažili jsme se lidem uvnitř naznačit, že jsme už volali hasiče, ale v jejich obličejích jsme viděli jen smrt,“ líčila Lamraniová.

„Další lidé se začínali objevovat v oknech, zoufale na ně bušili a křičeli,“ popsala dále. Podle Lamraniové se snažila žena svědkům naznačit, že z okna „desátého, nebo jedenáctého patra“ vyhodí své malé dítě.

„Jeden z přítomných mužů začal okamžitě utíkat k budově a podařilo se mu dítě chytit,“ sdělila BBC Lamraniová.

Do londýnských nemocnic byly převezeny desítky lidi.
Bytový dům po rozsáhlém požáru, který měl oběti na životech.

Další ze svědků, Joe Walsh, uvedl pro deník the Guardian, že viděl v pátém nebo šestém patře rodiče, který udělal stejnou věc. „Viděl jsem rodiče, který vyhodil své dvě děti z okna,“ řekl Walsh. Nebyl si jistý, jestli děti pád přežily.

Obyvatelka čtvrti Zara popsala novinářům, že viděla ženu, která vyhodila „asi pětiletého“ syna z „pátého nebo šestého patra. „Myslím, že to přežil,“ řekla. „Jen měl nějaké zlomeniny a odřeniny.“

„Od svého souseda se prý pak dozvěděl, že hořet začalo od jeho lednice, která prý ‚explodovala‘.“

„Utíkala jsem domů pro mobil, a když jsem se vrátila, ulice byla zcela zataresená a oheň se dramaticky rozšířil. Bylo to jako z nějakého hollywoodského filmu,“ líčila Zara.

„Ještě tam byla jedna žena, která křičela ‚mé dítě, musím zachránit dítě, musím se dostat ven‘, ale my jsme nemohli nic dělat.“

Zoufalství bylo podle Guardianu všudypřítomné. Někteří lidé se snažili dostat dolů za pomoci lan, jiní se nebezpečně vykláněli z oken, jen aby se nadechli čerstvého vzduchu a unikli štiplavému kouři.

„Mokré ručníky jsme přehodili i přes děti a vyrazili jsme dolů“

„Byli tam lidé, kteří jen přežívali a čekali, až si je plameny vezmou,“ uvedla pro Guardian Denise Bloofieldová, kterou hasiči evakuovali z jednoho z bytů. Podle BBC se dokonce jeden z obyvatelů domu vyskočil z okna za pomoci improvizovaného padáku, který si sestrojil.

Někteří obyvatelé hořícího londýnského věžáku se rozhodli utéci před ohněm na vlastní pěst a sestupovali hustým dýmem okolo plamenů navzdory hrozícímu nebezpečí. Jeden ze zachráněných tvrdí, že požár zřejmě způsobila porouchaná lednice jeho souseda.

Když vypukl požár, byl Mahad Egal bydlící ve čtvrtém patře. Zhruba hodinu po půlnoci místního času (2:00 SELČ) jej probudilo bušení na dveře, za nimiž se na něho vyvalil hustý dým. „Dali jsme si se ženou přes sebe mokré ručníky, přehodili jsme je i přes děti a vyrazili dolů. Nebylo vidět na krok,“ popsal televizi BBC mladý muž, podle něhož obyvatele před požárem nevaroval žádný alarm.

Od svého souseda se prý pak dozvěděl, že hořet začalo od jeho lednice, která prý „explodovala“.

Další lidé podle něho kvůli záchraně riskovali své životy, někteří prý vyskakovali z oken.

Jiná obyvatelka domu řekla BBC, že se rozhodla neposlechnout doporučení úřadů, aby zůstala za zavřenými dveřmi, které měly ohni odolat. Místo toho se s rodinou zachránila na vlastní pěst. „Podle mě nepochopili, že se ten oheň rozšíří po celé budově...Pokud bych poslechla tu radu...mohli jsme být mrtví,“ řekla žena, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Požár má již 12 obětí

Hasiči prohledali již téměř celou hořící výškovou budovu na západě Londýna, kde v plamenech zemřelo nejméně 12 lidí. Hasičům se dosud podařilo vyprostit 65 živých obyvatel domu. Novinářům to řekl člen vedení londýnského hasičského sboru Steve Apter, podle něhož oheň dosud přetrvává na těžko přístupných místech.

„S požárem stále bojujeme, ale mohu potvrdit, že hasiči díky své profesionalitě a odvaze již dokázali prohledat téměř celou budovu,“ prohlásil Apter s tím, že se dostali i do nejvyššího patra.

Z celkového počtu asi 200 zasahujících hasičů jich uvnitř budovy vzhledem k riziku zvýšenému poškozením plynového potrubí pracuje pouze omezené množství. Apter předpokládá, že se budou s požárem a jeho následky potýkat nejméně do rána.

Úřady pohřešují nespecifikované množství lidí a očekává se, že počet mrtvých nalezených v budově se ještě zvýší.

  • 18Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz