14. června 2017 6:57, aktualizováno  14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Londýně hoří bytový dům, s požárem bojuje 200 hasičů. Nejméně dvanáct mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 52Diskuse
Evakuace obyvatel byla velmi komplikovaná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace obyvatel byla velmi komplikovaná. | foto: Reuters

LONDÝN Nejméně dvanáct mrtvých a více než 70 zraněných si vyžádal požár, který v noci na středu z dosud nezjištěných příčin zachvátil 24podlažní obytnou budovu v západní části Londýna. Úřady předpokládají, že počet obětí ještě poroste. Na místě dnes zasahovalo na 200 hasičů a desítky zdravotníků. Hasiči mají být na místě ještě nejméně dalších 24 hodin. Expert kontrolující stabilitu vyhořelé budovy konstatoval, že nehrozí zhroucení budovy.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit dvanáct obětí na životech v důsledku požáru v Severním Kensingtonu,“ uvedla londýnská policie na twitteru. „Toto je velmi raná fáze vývoje a očekáváme, že toto číslo poroste,“ připustila policie.

„Je to velmi rozsáhlý a velmi silný požár, předpokládám, že londýnský hasičský sbor bude v terénu bojovat s tímto požárem nejméně dalších 24 hodin,“ řekla tisku kolem poledne zástupkyně hasičů Dany Cottonová a potvrdila, že hasiči stále zasahují uvnitř budovy. Vzhledem k rozsahu požáru podle mluvčí může trvat ještě několik dní, než budou známy všechny oběti.

Do šesti londýnských nemocnic bylo podle záchranné služby v souvislosti s požárem převezeno 64 zraněných a dalších deset dorazilo vlastními silami. Zranění 20 lidí jsou kritická. Zdravotníci ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře.

Hasiči budou nejspíš nasazeni nejmíň dalších 24 hodin. Obávají se, že v hořící budově zůstali lidé. Hasiči prohledali již téměř celou hořící výškovou budovu na západě Londýna a podařilo se jim vyprostit 65 živých obyvatel domu. Novinářům to řekl člen vedení londýnského hasičského sboru Steve Apter, podle něhož oheň dosud přetrvává na těžko přístupných místech.

„S požárem stále bojujeme, ale mohu potvrdit, že hasiči díky své profesionalitě a odvaze již dokázali prohledat téměř celou budovu,“ prohlásil Apter s tím, že se dostali i do nejvyššího patra.

Z celkového počtu asi 200 zasahujících hasičů jich uvnitř budovy vzhledem k riziku zvýšenému poškozením plynového potrubí pracuje pouze omezené množství. Apter předpokládá, že se budou s požárem a jeho následky potýkat nejméně do rána.

Hasiči prý byli na místě jen několik minut po ohlášení požáru. Stabilitu budovy kontroluje stavební inženýr, který spolupracuje se záchranáři.

Svědectví z místa

Podle zpravodaje BBC Andyho Moora hořela celá budova. "Policie rozšiřovala perimetr, odstrkovali veřejnost z obavy, že by se mohla zřítit," řekl.

Podle korespondenta britské veřejnoprávní televize Simona Ledermana se během brzkého rána postrádala významná část obyvatel.

Jeden ze svědků, které zmiňuje BBC, viděl ve vrchních patrech světla, o nichž předpokládá, že mohlo jít buď o mobilní telefony nebo baterky.

Podle jiných svědectví byli viděni ohněm uvěznění obyvatelé u některých oken.

"Jsem 100 metrů daleko a jsem naprosto pokrytý prachem. Je to tak srdcervoucí. Viděl jsem někoho svítit svou baterkou v nejvyšším patře a patrně se nemůže dostat pryč," řekl rozhlasové stanici Radio 5 live svědek události George Clark, který moderuje program Amazin Spaces na stanici Channel 4 TV.

Další svědek, Tim Downie, řekl BBC, že část budovy naprosto shořela. "Prohořela až na jádro," řekl.

Do londýnských nemocnic bylo kvůli požáru převezeno 74 lidí, dalších deset přišlo samo. Stav 20 osob je kritický.

Požár podle britských médií propukl ve čtvrtém poschodí budovy na Latimer Road nedaleko čtvrti Notting Hill a během 15 minut se rozšířil do ostatních částí objektu.

V domě Greenfell Tower, který podle různých zdrojů měl 24 či 27 pater, se nacházelo na 120 bytů. Podle britských médií v nich žilo zhruba 500 především sociálně slabších občanů. Podle místních úřadů v domě žilo 125 rodin.

Londýnský starosta Sadiq Khan připustil, že požár vyvolal otázky, které budou muset být zodpovězeny. Sloupy černého a šedého kouře stoupaly byly nad britskou metropolí patrné hned od úsvitu. Kvůli požáru byla uzavřena nedaleká dálniční výpadovka A40 na Oxford a omezen byl provoz metra.

Hasiči dokázali stříkat vodu za pomoci dálkově ovládané plošiny jen do 10. patra, výše se plameny vymkly kontrole. „Viděli jsme trosky padající z budovy, slyšeli výbuchy a zvuk tříštícího se skla,“ vylíčil jeden z reportérů. Okolí budovy policie uzavřela a obyvatele okolních domů vyzvala k evakuaci.

Přilehlá výpadovka byla uzavřena v obou směrech, rovněž metro omezilo provoz.

Sloupy černého a šedého kouře stoupaly nad britskou metropolí patrné hned od...
Kouř a dým z hořícího bytového domu.

Z fotografií na sociální síti Twitter je patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech šlehají plameny. „Hoří od druhého až po nejvyšší patro,“ uvedli hasiči na Twitteru s tím, že budova má 27 podlaží. Média informují o 24 podlažích.

„Viděli jsme padat trosky z budovy, slyšeli exploze, slyšeli zvuky tříštícího se skla,“ uvedl zpravodaj BBC s tím, že policie se snaží držet lidi mimo okolí požáru, neboť se obává zřícení budovy. Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

14.června 2017 v 08:06, příspěvek archivován: 14.června 2017 v 08:17

VIDEO: HORROR:: #Grenfell Tower #London Eyewitness: We can see residents trapped & jumping #GrenfellTower fire https://t.co/I1R5uZgYao

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

HORROR:: #Grenfell Tower #London Eyewitness: We can see residents trapped & jumping #GrenfellTower fire https://t.co/I1R5uZgYao

„Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident,“ uvedli hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace je komplikovaná, hasiči pracují v mimořádně obtížných podmínkách a musí nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času (02:00 SELČ).

Policie nejprve uvedla, že na místě byli ošetřeni dva lidé poté, co se nadýchali kouře. Později uvedla, že lékařské péči se musela podrobit řada lidí, jejich počet neupřesnila.

Místní před rizikem varovali už dříve

DůmGrenfell Tower byl postaven v 70. letech minulého století, nedávno však prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Podle serveru deníku Guardian řada obyvatel, kterým se podařilo uprchnout, poukazuje na to, že neslyšeli žádný požární alarm. Zpochybňují, že by takové zařízení bylo v budově vůbec nainstalováno.

Skupina nájemníků sdružených pod názvem The Greenfell Action Group podle Guardianu v minulosti opakovaně varovala před hrozbou požáru v budově a tvrdila, že se podobnému incidentu podařilo jen těsně vyhnout po problémech s elektrickými rozvody v roce 2013.

14.června 2017 v 05:25, příspěvek archivován: 14.června 2017 v 07:17

VIDEO: A huge fire engulfs a 27-story block in West London as hundreds of firefighters attempt to evacuate the building https://t.co/oXOPti6HW2 https://t.co/u0inBUG5f2

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A huge fire engulfs a 27-story block in West London as hundreds of firefighters attempt to evacuate the building https://t.co/oXOPti6HW2 https://t.co/u0inBUG5f2

Radní z Kensingtonu a Chelsea, které obecní dům vlastní, prý jejich varování nebrali v potaz. Ignorovala je i správcovská firma KCTMO, která má dům na starosti.

ČTK, Lidovky.cz
  • 52Diskuse