6. června 2017 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zrušte Trumpovu návštěvu, žádá starosta Londýna poté, co jej prezident kritizoval

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: ČTK

PRAHA Londýnský starosta Sadiq Khan vyzval britskou vládu, aby zrušila plánovanou návštěvu Donalda Trumpa ve Spojeném království. K takovému kroku se Khan odhodlal poté, co od soboty odmítal reagovat na provokace ze strany prezidenta USA kolem teroristického útoku. Starosta anglické metropole obvinil Trumpa z toho, že se snaží rozeštvávat komunity v Británii.

Khan ve svém nědělním prohlášení vyjádřil soustrast a odsoudil teroristické útoky. Starosta následně dodal: „Londýňané dnes zaznamenají zvýšenou přítomnost policie i během dalších několika dní. Není důvod k obavám.“

O několik hodin poté americký prezident interpretoval ve svém tweetu slova starosty tak, že není důvod k obavám z terorismu. Poté, co Khanova kancelář upozornila, že význam Khanových slov je jiný, napsal prezident USA další tweet, ve kterém nazval reakci Khanovy kanceláře „ubohou výmluvou.“

V pondělním rozhovoru pro Channel 4 News uvedl starosta Londýna, že Trump se mýlil ve spoustě věcí a že by se jeho státní návštěva neměla uskutečnit. „Nemyslím si, že bychom měli vybalit červený koberec pro prezidenta USA za okolností, kdy veškeré jeho politické kroky jdou proti všemu za čím stojíme“ řekl Khan.

„Speciální vztah (mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím) se neliší od vztahu s blízkým přítelem. Stojíte za ním v časech nesnází, ale řeknete jim, když se mýlí. A je zde mnoho věcí, ve kterých se Donald Trump mýlí,“ uvedl starosta.

Starosta Sadiq Khan apeloval na jednotnost obyvatel Londýna.

Starosta Sadiq Khan apeloval na jednotnost obyvatel Londýna.

„Nedovolíme Donaldu Trumpovi rozdělovat britské komunity,“ uvedl Khan pro BBC s tím, že někteří lidé se snaží živit na „nesváru a rozdělování.“ V rozhovoru pro Sky News vysvětlil, že do pondělí neměl čas se zabývat Trumpovými tweety.

Na Trumpovu tirádu musel sérií reagovat i americký ambasador v Londýně, která vyvrcholila sdílením Khanova vyjádření k teroristickému útoku s komentářem: „Chválím silné vedení londýnského starosty, když vedl město vpřed po těchto odporném útoku.“

Květiny, svíčky. Běžná scéna z okolí London Bridge.
Ani klasické anglické deštivé počasí účastníky pietního aktu neodradilo.

„Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ‚není důvod k poplachu!’“ tweetoval Trump v neděli odpoledne. Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole.

Pro amerického prezidenta však tímto celá epizoda neskončila a napsal na Twitter, že šlo o „ubohou výmluvu.“ Zároveň také obvinil mainstreamová média, že se snaží Khanovu verzi protlačit.

Navzdory kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu londýnského starosty Sadiqa Khana kvůli jeho projevu po sobotním teroristickém útoku v Londýně neexistuje podle ministra zahraničí Borise Johnsona důvod zrušit státní návštěvu šéfa Bílého domu v Británii.

Postoj britské premiéry není úplně jasný.„Zdá se, že se britská premiérka Theresa Mayová nechce nechat do sporu zatáhnout,“ napsal deník the Guardian. Premiérka ocenila Khanův přístup k teroristickému útoku a jakékoliv výroky Donalda Trumpa nechtěla komentovat. Podle Mayové odvádí Khan dobrou práci a je špatné říkat cokoliv jiného.

V sobotu večer najela bílá dodávka do lidí na mostě London Bridge a následně nabourala u nedalekého tržiště v londýnském cenntru Borough Market. Tam z dodávky vyskočili tři útočníci a noži s dlouhými čepelemi útočili na lidi v okolí. Po osmi minutách ukončila jejich krvavé řádění policie, která je zastřelila. Při útoku zemřelo sedm lidí, 48 jich bylo zraněno, přes 20 jich bylo v kritickém stavu.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz