4. června 2017 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Až budeme potřebovat vejtahu, zavoláme.‘ Trump naštval Brity podpásovkou vůči starostovi Londýna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 315Diskuse
Prezident Trump na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na tiskové konferenci. | foto: Reuters

WASHINGTON/LONDÝN Americký prezident Donald Trump proti sobě poštval skoro celou Británii. Na twitteru totiž zaútočil na londýnského starostu Sadiqa Khana, když překroutil jeho slova. „Khan je větší státník, než Trump kdy bude,“ prohlásil vůdce britských liberálních demokratů Tim Farron.

Starostou Londýna se stal muž pákistánského původu, Sadiq Khan.

Sadiq Khan.

Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí.

Větší rozruch ale vyvolal svým pozdějším tweetem, v němž kritizoval londýnského starostu Sadiqa Khana za jeho slova o tom, že není potřeba se znepokojovat.

Podle Khanova mluvčího ale šéf Bílého domu vytrhl starostova slova z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole. Khana se zastali i britští politici napříč politickým spektrem.

04.června 2017 v 13:31, příspěvek archivován: 04.června 2017 v 19:25

At least 7 dead and 48 wounded in terror attack and Mayor of London says there is "no reason to be alarmed!"

VŠE O ÚTOKU V LONDÝNĚ

„Nejméně sedm mrtvých a 48 zraněných při teroristickém útoku a starosta Londýna říká, že ́není důvod k poplachu! ́,“ tweetoval Trump v neděli odpoledne.

Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův „neinformovaný tweet“. Trump podle něj „úmyslně změnil kontext (starostových) dnešního slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených,“ řekl starostův mluvčí.

V sobotu večer najela bílá dodávka do lidí na mostě London Bridge a následně nabourala u nedalekého tržiště v londýnském cenntru Borough Market. Tam z dodávky vyskočili tři útočníci a noži s dlouhými čepelemi útočili na lidi v okolí. Po osmi minutách ukončila jejich krvavé řádění policie, která je zastřelila. Při útoku zemřelo sedm lidí, 48 jich bylo zraněno, přes 20 jich bylo v kritickém stavu.

Trumpa za jeho příspěvek kritizoval například vůdce liberálních demokratů Tim Farron. Americký prezident podle něj ukázal, „jak moc překroutí pravdu, aby (ospravedlnil) svou rozdělující politiku“. Khan podle Farrona prokázal tváří v tvář útokům klid a důstojné odhodlání a je větší státník, než Trump kdy bude.

Podle konzervativní poslankyně Penny Mordauntové udělal londýnský starosta dobře, když veřejnost uklidňoval. Její labouristický kolega Wes Streeting Trumpa označil za „takzvaného spojence“, který se uchýlil k lacinému útoku na Khana, a vyzval ke zrušení Trumpovy státní návštěvy.

Manžel poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil krajně pravicový fanatik, Trumpovi na twitteru odpověděl, že představuje to nejhorší ze své vlasti, zatímco Khan to nejlepší z Britů.

Trumpa nepřímo kritizoval i americký spisovatel Stephen King a tvrdě vůči němu vystoupila i britská autorka J.K. Rowlingová. „Říká se tomu vůdcovství, Donalde. Teroristé byli mrtví osm minut poté, co policie přijala první hlášení. Až budeme potřebovat panikářského vejtahu, tak zavoláme,“ napsala na twitteru.

04.června 2017 v 14:25, příspěvek archivován: 04.června 2017 v 19:29

It's called 'leadership', Donald. The terrorists were dead 8 minutes after police got the call. If we need an alarmist blowhard, we'll call. https://t.co/NUiy9j4fBt

Trump ve svých prvních tweetech přislíbil, že USA udělají vše, co je v jejich silách, aby Británii pomohly při londýnském dramatu. „Jsme s vámi,“ vzkázal Britům jménem Spojených států. Telefonoval rovněž s britskou premiérkou Theresou Mayovou a přislíbil jí veškerou pomoc při vyšetřování útoků.

„Potřebujeme být prozíraví, bdělí a tvrdí. Potřebujeme, aby nám soudy vrátily naše práva. Potřebujeme zákaz cestování jako další úroveň bezpečnosti,“ napsal v dalším tweetu.

04.června 2017 v 14:25, příspěvek archivován: 04.června 2017 v 19:33

@jk_rowling @jk_rowling, please let your fellow country men & women know that the vast maj. of Americans are horrified by Trump's insensitivity &idiocy.

Americký prezident ve dvou exekutivních příkazech v lednu a březnu vydal zákaz vydávání víz občanům několika muslimských zemí. V obou případech platnost zákazu pozastavily americké soudy.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v pozdějším prohlášení uvedlo, že nemá informace o „konkrétní věrohodné hrozbě ve Spojených státech“.

Trump také v narážce na americkou debatu o zpřísnění přístupu ke zbraním, která nastane po každém větším zločinu spáchaném střelnými zbraněmi, napsal, že po londýnských útocích spáchaných autem a noži se žádná debata o palných zbraních nezvedla.

„Kdyby ti idioti v Londýně měli střelné zbraně, byl by počet mrtvých daleko větší,“ reagoval Stephen King.

Stále více lidí nosí květiny na místo tragédie.
Stále více lidí nosí květiny na místo tragédie.
ČTK
  • 315Diskuse