4. června 2017 12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útočníci bodali lidi do krku. Bylo to šílenství, popisují svědci paniku v Londýně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 78Diskuse
Evakuovaní lidé z oblasti London Bridge. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuovaní lidé z oblasti London Bridge. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Řada Britů se v sobotu večer vydala do města, aby povečeřeli v barech či sledovali finále fotbalové Ligy mistrů. Potkali se s chaosem, panikou a krveprolitím.

ĆTĚTE:

Novinářka listu The Guardian Bethany Atkinová byla přímo v epicentru útoku. „Seděli jsme venku, pod slunečníky, když se na ně snesla sprcha suti, jak ta dodávka narazila do mostu,“ popisuje útok Atkinová.

Útok se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Na mostě London Bridge vjela dodávka rychlostí na chodník a srazila několik chodců. „Bylo to šílenství,“ zní nejčastější popis z řad svědků.

Policisté poblíž Blackfriars Bridge. V nejbližších dnech se očekává zvýšená...
Jeden z podezřelých ležících na zemi k sobě má nejspíše přivázané plechovky...

Teroristé z London Bridge pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Na Borough Market pak teroristy zastřelila policie, a to do osmi minut od nahlášení útoku. Zemřelo sedm lidí, 48 bylo zraněno.

Podle svědků nastala absolutní panika a chaos. „Rychle jsme se postavili, všichni se hýbali, viděla jsem muže, který krvácel,“ popisuje Atkinová. „Utekli jsme do restaurace a snažili se najít bezpečné místo, ale žádné nebylo.“ Venku Atkinová viděla další oběť, ženu, která nehybně ležela dvacet metrů od mostu.

Místní taxikář BBC řekl, že tři útočníci poté, co vystoupili z auta, začali napadat noži s dlouhou čepelí chodce na ulici Borough High Street.

Hodně krve a těl

Pětadvacetiletý svědek, který si přál zůstat v anonymitě, listu The Guardian popsal, že poblíž mostu také viděl ležet nehybnou ženu. Podle něj byla těhotná.

„Nejprve jsme si mysleli, že jde o dopravní nehodu, ale když jsme se dostali blíž, viděli jsme spoustu krve a těl,“ popisuje svědek jménem Mark. V tu chvíli bylo jasné, že jde o kriticky vážnou situaci.

Další svědek přímo popisuje moment, kdy bílá dodávka vrazila do davu lidí. „Jednoho člověka to vyhodilo šest metrů do vzduchu,“ popsal Mark sílu nárazu. Zpravodajka BBC Holly Jonesová, která byla v době útoku na mostě, uvedla, že vůz jel rychlostí asi 80 kilometrů v hodině, než srazil dva lidi před ní a tři osoby, které stály za ní. „Projel napravo kolem mě a pak zasáhl pět nebo šest lidí. Srazil dva lidi přede mnou a tři za mnou,“ řekla.

Do jednoho z barů, jak popisuje svědek Alex Shellum, kolem desáté večer vešla žena, která krvácela z krku. Hosté jí poskytli první pomoc.

Nejmenovaný svědek BBC řekl, že viděl, jak útočník bodl muže do krku. V hospodě kam zraněný přišel, byla lékařka, která se mu snažila zastavit krvácení.

Gerard Vowls, který pracuje pro list The Guardian řekl, že viděl jak jednu ženu na jižním konci London Bridge bodali tři muži. Když se útočníci přiblížili k restauraci, kde seděl, začal na ně házet stoly, židle, lahve ve snaze je zastavit. Podobně se prý bránili i další hosté. „ Pořád na mne šli s nožem.... Chci vědět, jestli ta dívka ještě žije. Chodím tu ulicemi hodinu a půl a nemohu zastavit slzy,“ řekl.

Barman Alex Martrinez řekl, že se půlhodiny schovával v odpadkovém koši poté, co útočníci přišli do podniku, kde pracoval.

Lidé se v barech zabarikádovali, jak mohli. Na některých místech dokonce zatarasili dveře a na útočníky ozbrojenými noži házeli lahve od piva a židle.

Britská muslimka se ocitla uprostřed útoku, odsuzuje ho

Simina Motalibová žije v Borough Market a cestou domů se ocitla uprostřed davu, který s křikem utíkal před útočníky.

„Vycházela jsem z metra a najednou jsem slyšela lidi křičet: ‚Utíkej, utíkej!‘ Tak jsem utíkala. Třásly se mi ruce, ale podařilo se mi dostat se domů.“

Motalibová popisuje chaos, který posléze nastal. Zmatený dav se řítil vpřed, starší lidé s ním nedokázali udržet rychlost, na zemi ležely zapomenuté boty. Lidé podle Motalibové otvírali své domovy, ve kterých se ti nejvyděšenější mohli schovat.

„Jako pro muslimku je pro mě strašné slyšet, že někdo používá Islám, aby prováděl takováto barbarství, obzvlášť během ramadánu,“ řekla Motalibová. Narážela tak na nepotvrzená svědectví, že útočníci útok provedli „ve jménu Alláha“.

Postapokalyptický pocit

Irene Smithová žije poblíž London Bridge a v sobotu večer slyšela výstřely. Zanedlouho se doslechla, že je oblast uzavřená. Během procházky se střetla s policií, která na místě již zasahovala. „Utíkejte tak rychle, jak můžete. Utíkejte o život,“ řekla jí prý policistka.

V tu dobu Smithová nevěděla, před kým utíká, ale poslechla policejní instrukce. „Napůl jsme očekávali, že nás někdo střelí do zad,“ popsala.

Nejhorší prý pro Smithovou bylo vidět plačící čtyřicetiletou ženu v růžovém topu. Zeptala se jí zeptala, co se stalo. „Právě jsem viděla, jak někoho pobodali,“ svěřila se jí žena.

Vážnost situace jí docházela postupně, když se zadními uličkami kolem jedné hodiny ráno místního času dostala domů. „Všude bylo prázdno - postapokaliptický pocit,“ řekla Smithová. „Je hodně nezvyklé vidět London Bridge takhle prázdný v neděli ráno.

  • 78Diskuse

Najdete na Lidovky.cz