4. června 2017 14:37, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sousedi poznali útočníka. Měl malé dítě, nemluvil s ženami a vyptával se na dodávku

Razie v Barkingu po útoku v centru Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razie v Barkingu po útoku v centru Londýna. | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie od nedělního rána zasahuje v domě na východolondýnském předměstí Barking, kde bydlel jeden z pravděpodobných pachatelů sobotního atentátu v Londýně. Uvedl to zpravodajský server televize Sky News. Zatkla 12 lidí. Svědci razie ve čtvrti Barking a sousedi údajného útočníka tvrdí, že ve fotce útočníka svého souseda poznávají.

DÁLE ČTĚTE:

Britská policie podle BBC identifikovala všechny tři teroristické útočníky z Londýna. Prozatím se nepředpokládá, že úřady jejich jména zveřejní.

Jeden ze sousedů Sky News řekl, že policie mu ukázala snímek podezřelého, jenž vypadal jako jeden z jeho sousedů. Označil ho za „přívětivou osobu“, která v místě bydlela tři roky a má malé děti. Podle jiných svědků jde o muže pákistánského původu. V místě je podle Reuters mnoho policistů.

Při sobotním večerním útoku, kdy tři muži zaútočili v centru Londýna dodávkou a potom bodali náhodně vybrané lidi noži, zemřelo sedm obětí, 48 osob bylo zraněno. Všechny tři útočníky policisté zastřelili do osmi minut po ohlášení prvního ataku.

Britská média už dříve informovala o zátahu v bydlišti jednoho z pravděpodobných atentátníků v Barkingu. Fotograf agentury Reuters uvedl, že policie z bloku domů odvedla čtyři ženy, jejichž obličej byl zakrytý.

Novináři Guardianu mluvili se sousedy muže, v jehož bytě v Barkingu policie podnikla razii. Prý ho poznali na fotkách, které cirkulovaly na internetu po útoku. Popsali ho jako hubeného muže kolem dvaceti let, údajně nejspíš pákistánského původu.

„Uvědomila jsem si, že je to on,“ popsala situaci jedna ze sousedek údajného útočníka, která si nepřála být jmenována. „Šokovalo nás to, tady všichni mají děti a práci. Nemysleli jsme si, že někdo tady by mohl udělat něco takového,“ řekla.

Vypadl přátelsky, s ženami ale nemluvil

Muže prý vídávali každý den. „Viděla jsem je každý den, manželku a dítě vysadil z auta a hledal parkovací místo. S ženami v budově nikdy nekomunikoval. Znala jsem ho jen jako muže, co přijel v určitou dobu, vysadil ženu a dítě blízko hlavního vchodu a šel. Nikdy neparkoval, kde měl. Nikdy se na nás nedíval a když to udělal, nevypadal rád, že nás - ženy - vidí venku.“

Zatýkání v Barkingu. Policie odvádí jednu z žen.
Zadržení lidí ve východolondýnském Barkingu.

Prý nosil tradiční islámský oděv, měl bradku a jeho žena nosila závoj. Údajně měl i malé dítě, ne starší než dva roky.

Další ze sousedů, Furgan Navi, ho popsal jako přátelského: „Žil tu s manželkou a dvěma dětmi asi tři roky. Vypadal přátelsky, ale moc jsem ho neznal.“

Jeden ze sousedů Sky News řekl, že policie mu ukázala snímek podezřelého, jenž vypadal jako jeden z jeho sousedů. Označil ho za „přívětivou osobu“, která v místě bydlela tři roky a má malé děti. Podle jiných svědků jde o muže pákistánského původu. V místě je podle Reuters mnoho policistů.

Ken Chigbo, který v Barkingu bydlí, řekl Sky News, že muž označovaný za atentátníka s ním ještě v sobotu mluvil a zajímal se o jeho dodávku. „Zrovna se stěhuju, takže mám před domem velkou dodávku,“ uvedl Chigbo. „Vždycky se choval mile, ale tentokrát to byl jiný druh přívětivosti. Je těžké to popsat. Ptal se mě, kam se stěhuju a tak, pak se začal vyptávat na dodávku. Odkud ji máš, Kene? Na kolik přišla? Je možné ji mít i s automatickým řazením? Všechno to byly konkrétní otázky na dodávku, nyní mi dávají smysl. Tehdy jsem to nevnímal,“ dodal.

Další z obyvatel Barkingu zpravodajské stanici řekl, že nechápe, jak to mohl být on, neboť se podílel na sousedském životě.

ČTK, proPavlína Procházková

Najdete na Lidovky.cz