31. května 2017 8:26, aktualizováno  21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Útok v Kábulu: 90 mrtvých, čtyři stovky zraněných. O okna přišla i česká ambasáda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. | foto: Reuters

KÁBUL Bilance středečního pumového útoku v afghánském Kábulu stoupla na 90 mrtvých, dalších 400 lidí bylo zraněno. Informovalo o tom tiskové středisko afghánské vlády, které citovala agentura AP. Jedná se o jeden o nejhorších útoků, který kdy Kábul postihl. Hnutí Taliban se od něj distancovalo, není jasné, kdo za výbuchem stojí.

Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. Zraněni byli i zaměstnanci německého velvyslanectví. Afghánský člen ostrahy ambasády zahynul. Uvedl to šéf diplomacie Gabriel. Řada zraněných je v kritickém stavu. Afghánské ministerstvo vnitra vyzvalo občany, aby darovali krev v nemocnicích.

Zatím není jasné, co bylo cílem útoku, a žádná skupina doposud nepřijala za atentát odpovědnost. V minulosti se ale k velkým pumovým útokům v Kábulu většinou hlásilo buď islamistické hnutí Taliban, které od svého svržení v roce 2001 bojuje proti Západem podporované vládě, nebo teroristická organizace Islámský stát.

Taliban se však od atentátu v Kábulu oficiálně distancoval a uvedl, že odsuzuje útoky s civilními oběťmi.

Afgánští vojáci obhlížejí místo nedaleko německé ambasády.
Jedná se o jeden o nejhorších útoků, který kdy Kábul postihl.

Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku, řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Podle ní se útok odehrál asi kilometr od českého zastupitelského úřadu. Serveru Lidovky.cz mluvčí sdělila, že výbuch vysklil okno české ambasády, nikomu ze zaměstnanců se ale nic nestalo.

České ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že je hluboce znepokojeno novou vlnou násilí, ke které dochází na začátku muslimského postního měsíce ramadánu.

„V souvislosti s teroristickymi útoky v Kábulu a Bagdádu, při kterých zemřely desítky nevinných lidí, důrazně odsuzujeme zneužívání náboženských svátků k politickým cílům. Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodinám pozůstalých a podporu vládám obou zemí v boji proti terorismu,“ stojí v prohlášení českého ministerstva.

„Francouzská ambasáda, stejně jako německá ambasáda, utrpěla materiální škody,“ řekla rádiu Europe 1 francouzská ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová. „Nemáme ale v tuto chvíli informace, že by mezi oběťmi byli Francouzi,“ dodala.

„Útok se odehrál velmi blízko německé ambasády. Výbuch zasáhl civilisty a ty, kteří v Afghánistánu pracují s místními pro lepší budoucnost země. Je opovrženíhodné, že zrovna tito lidé byli cílem útoku,“ řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Podle sdělení americké ambasády bylo při explozi zraněno jedenáct občanů USA, kteří v Afghánistánu pracují na základě privátních smluv. Žádný z nich není ohrožen na životě.

Agentura DPA uvedla, že nálož byla s největší pravděpodobností umístěna v cisternovém autě na vodu. Podle agentury AP je možné, že bombu v autě odpálil sebevražedný atentátník. Útok se odehrál v době ranní špičky, asi v 8:25 tamního času, kdy byly tisíce lidí na cestě do práce.

Ulice, na níž nálož explodovala, je úzká a z obou stran obehnaná vysokými zdmi, které slouží jako ochrana právě proti explozím. Středeční výbuch poničil množství automobilů a vyrážela okna budov stovky metrů od místa útoku. Nad místem útoku byl vidět hustý oblak dýmu.

V oblasti se kromě ambasád nachází také prezidentský palác či hlavní sídlo NATO v Afghánistánu. Bezpečnostní složky po atentátu celou oblast uzavřely, nad čtvrtí přelétávají vrtulníky.

ČTK
  • 42Diskuse

Najdete na Lidovky.cz