6. června 2017 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kábulu zemřelo při útoku u ambasád 150 lidí. Byl nejkrvavější v dějinách země

Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Pracovníci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Pracovníci... | foto: Reuters

KÁBUL Bilance atentátu v Kábulu z minulé středy stoupla na více než 150 mrtvých. Uvedl to v úterý afgánský prezident Ašraf Ghaní. Dosavadní bilance útoku, nejkrvavějšího v dějinách země, byla 90 mrtvých a 400 zraněných.

„Více než 150 nevinných synů a dcer Afghánistánu bylo zabito a více než 300 zraněných hospitalizováno s popáleninami či odtrženými údy,“ řekl šéf státu podle agentury AFP.

Kábulský atentát je označován za nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Dosud toto smutné prvenství držel sebevražedný pumový útok v jihoafghánském městě Kandahár, při kterém přišlo v únoru 2008 o život na 100 lidí.

Minulou středu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí Kábulu exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví. Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. K atentátu se nikdo nepřihlásil a afghánské úřady z něj podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojená na hnutí Taliban.

Zraněná žena po útoku.
Bezpečnostní složky odvážejí z místa útoku vrak automobilu.

Taliban ale po útoku odmítl, že by za tento krvavý čin nesl odpovědnost.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13 tisíc vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

Od začátku letošního roku zahynulo při střetech s islamisty přes tisíc příslušníků afghánských bezpečnostních sil. O život přišlo i více než 700 civilistů. Podle OSN dalších přibližně 75 tisíc Afghánců od ledna opustilo své domovy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz