Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie se brání imigrantům. Zruší žádosti o dávky v cizích jazycích

Británie dlouhodobě bojuje s problémem přistěhovalectví.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Británie dlouhodobě bojuje s problémem přistěhovalectví. | foto: ČTK

LONDÝN Britský premiér David Cameron přišel s novým nápadem, jak ušetřit a snížit výdaje na sociální dávky. Chce znemožnit přistěhovalcům, aby žádali o sociální pomoc ve svém mateřském jazyce. Tento krok by měl zabránit tomu, aby sociální dávky přijímali přístěhovalci, kteří neumí anglicky.

S prvními plány pro opatření přišel ve spolupráci s premiérem britský tajemník pro práci a penzi Duncana Smithe. Politici se chystají zastavit vydávání cizojazyčných verzí papírových dokumentů k získávání sociálních dávek. Kromě toho chtějí také zrušit službu překladatelů, kteří žadatelům pomáhají formuláře vyplňovat. Informoval o tom zpravodajský server Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ:

Ztíží tak imigrantům, převážně nově přijíždějícím Rumunům a Bulharům, podmínky pro zneužívání britského sociálního systému. Navíc by nové opatření mělo motivovat přistěhovalce, kteří v Británii již žijí, aby se angličtinu naučili.

Liam Fox, bývalý britský ministr konzervativního kabinetu, ze kterého návrh vzešel, s premiérem souhlasí. "Naučit se anglicky je jedna z nejdůležitějších věcí, pokud se chce přistěhovalec na zdejším pracovním trhu uchytit," řekl.

Poskytují službu ve 140 jazycích

Neschopnost mluvit nebo psát anglicky pro žadatele v současnosti netvoří žádnou překážku. Úřady práce poskytují informační letáky a dokumenty o sociálních dávkách ve 140 jazycích. Patří k nim třeba polština, slovenština, čeština nebo také vietnamština s islandštinou.

Britská státní kasa každoročně uvolní pět milionů liber na překladatelské služby a tvorbu dokumentů o sociálních dávkách  Většina z této sumy je věnována na služby překladatelů, pouze 415 tisíc liber padne na tvorbu dokumentů v cizích jazycích.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...