Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nesrovnávejte extremisty s muslimy, žádají přeživší teroristických útoků

Británie truchlí za oběti teroristického útoku v Manchesteru (26. května 2017) foto: Reuters

Neztotožňujte muslimy s extremisty, žádá 58 přeživších či příbuzných obětí islamistických teroristických útoků. Považují to za „vrchol nezodpovědnosti“, který vede k další radikalizaci. Výzvu sepsali v otevřeném dopise britským politikům. Reagují na nárůst počtu protimuslimských, ale také protižidovských incidentů, který Británie zaznamenala od začátku války v Pásmu Gazy.
  17:23

„Jako přeživší teroristických útoků motivovaných islamistickým extremismem jsme si až příliš vědomi jeho hrozby. Měl zničující dopad na naše životy a zabil lidi, které jsme milovali,“ stojí v otevřeném dopise. Signatáři dodávají, že boj proti extremismu a jeho porážka by měly být národní prioritou.

K porážce terorismu je ale podle nich nejdůležitějším krokem „izolovat extremisty a teroristy od velké většiny britských muslimů, kteří odsuzují takové násilí“. V dopise zároveň kritizují britské politiky, že srovnáváním muslimů s extremisty vyvolávají jenom nenávist.

„To je nejen špatné samo o sobě, ale usnadňuje to práci islámským extremistům a nahrává to i teroristům,“ dodávají s tím, že taková rétorika pomáhá i krajní pravici a vytváří tak cyklus extremismu, který ohrožuje další lidi.

Počet protimuslimských incidentů roste

Pod dopis se podepsalo 58 lidí, jejichž životy různým způsobem ovlivnily teroristické akce, nejenom ty na britské půdě, jako byl bombový útok v Manchester Areně nebo útok nožem na London Bridge.

Mezi signatáři je například přeživší řádění islamistů v Paříži nebo bratr muže zabitého při výbuchu v bruselském metru. Někteří podepsaní jsou rodiče lidí zabitých Islámským státem v Sýrii. A dopis připomíná také střelbu ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, která stala život 50 lidí.

Otevřený dopis přichází krátce poté, co byl na konci února suspendován konzervativní poslanec Lee Anderson, který se odmítl omluvit za svá tvrzení, že londýnský starosta Sadiq Khan a předseda labouristů Keir Starmer jsou ovládáni islamisty. Vliv islamistů kritizovala i bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová, připomíná stanice Al-Džazíra.

Organizace zaměřující se na protimuslimské incidenty Tell MAMA tvrdí, že od útoku palestinské teroristické skupiny Hamás na Izrael 7. října výrazně vzrostl počet incidentů namířených proti muslimům. Za čtyři měsíce od vypuknutí války v Pásmu Gazy organizace zaznamenala dva tisíce takovýchto případů, což je o 335 procent více ve srovnání s předchozím obdobím, kdy jich bylo 600.

Britská vláda v neděli oznámila, že po následující čtyři roky věnuje 117 milionů liber na ochranu muslimských míst, jako jsou mešity či školy. Částka bude vynahrazena na zavedení kamerových a poplašných systémů, oplocení a dalších bezpečnostních opatření.

„Protimuslimská nenávist nemá v naší společnosti absolutně žádné místo,“ uvedl podle agentury AFP ministr vnitra James Cleverly. „Nedopustíme, aby události na Blízkém východě sloužily jako záminka k ospravedlnění zneužívání britských muslimů,“ dodal.

Londýn jako no-go zóna pro Židy

Židovská obdoba Tell MAMA, organizace Community Security Trust (CST), zaznamenala od 7. října též výrazný nárůst antisemitských incidentů v Británii. Za minulý rok došlo k 4 103 případům, to je 147procentní nárůst v porovnání s rokem 2022, kdy takových případů bylo 1 662. V únoru se premiér Rishi Sunak zavázal, že v příštích čtyřech letech vláda poskytne na ochranu židovských míst více než 70 milionů liber.

Britský komisař pro potírání extremismus Robin Simcox varoval, že Londýn se během propalestinských demonstrací stává „no-go zónou pro Židy každý víkend“. Podle něj je na vzestupu nenávist k muslimům i Židům.

Autor: