Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Británii čeká zásadní krok v uvolňování restrikcí. V New Yorku se otevírají kanceláře a obchody

Britský premiér Boris Johnson. foto: ČTK

Londýn - Británie za necelé dva týdny zažije zásadní krok na cestě k návratu k životu před koronavirem. Premiér Boris Johnson v úterý v parlamentu představil další postup při uvolňování restrikcí a řekl, že v Anglii se od 4. července otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Kromě toho se má zmírnit i pravidlo o dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude napříště stačit jen jeden metr.
  12:15aktualizováno  15:01

Británie snížila stupeň rizika kvůli koronaviru a postupně mírní restrikce. Méně nakažených hlásí i Itálie

„Otevře se většina volnočasových zařízení a turistických atrakcí, pokud budou moci zajistit bezpečnost, a to včetně venkovních a dětských hřišť, kin, muzeí, galerií, zábavních parků, knihoven, společenských klubů a komunitních center,“ řekl Johnson. „Dnes můžeme říci, že naše dlouhá celonárodní hibernace začíná spět ke konci,“ dodal.

Nově budou v Anglii od začátku července přístupná i ubytovací zařízení včetně kempů a rovněž restaurace, hospody a bary. Zvláště jim pomůže zmírnění pravidla o minimálním odstupu. „Tam, kde je možné dodržovat odstup dva metry, by ho lidé měli dodržovat. Pokud to ale nejde, radíme lidem zůstat od druhých na vzdálenost jednoho metru,“ řekl Johnson.

Zavřená ale podle premiéra naopak zůstanou dál ta zařízení, kde nelze dodržovat odstup jako jsou bazény, lázně, wellness, noční kluby, tetovací salóny, nehtová studia nebo třeba bowlingové haly. Provoz se zatím neobnoví ani v tělocvičnách, divadlech a koncertních síních.

„Povolena bude rekreace venku a sportování. Zázemí, které se nachází uvnitř, ale zůstane zavřené, a to včetně šaten či kurtů,“ upřesnil Johnson. Specificky se zmínil premiér o kriketu, u nějž zákaz zápasů dál zůstává v platnosti. „Zatím stále pracujeme na tom, aby byl kriket co se týče covidu-19 bezpečnější,“ řekl.

Jménem vlády Johnson upozornil, že i nadále platí, že pokud by se počet nakažených opět začal výrazněji zvyšovat, mohou úřady zakročit a pravidla opět zpřísnit.

Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března. Nových obětí bylo 15. Snižuje se i přírůstek případů nákazy - v neděli bylo nových nakažených méně než tisíc, nejméně od chvíle, kdy v Británii 23. března začala platit celostátní karanténa.

V New Yorku se otvírají kanceláře, obchody i kadeřnictví

Město New York v pondělí vstoupilo do druhé fáze rušení karanténních opatření, v níž se mohou začít zaměstnanci vracet do kancelářských budov, zatímco zákazníky mohou opět přivítat kadeřnictví nebo zahrádky restaurací. Deník The New York Times (NYT) nicméně konstatoval, že chodníky i soupravy metra byly na začátku pracovního týdne navzdory uvolňování poměrně prázdné. Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí přibylo kolem 31 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem a nejméně 424 hlášených obětí.

Německo trápí výskyt koronaviru v řadě masokombinátů, reprodukční číslo vystřelilo nahoru

New York hlásí ze všech amerických států největší koncentraci známých infekcí i úmrtí připisovaných nemoci covid-19, kterých eviduje skoro 31 tisíc. Stejnojmenné velkoměsto bylo na jaře hlavním ohniskem epidemie v USA a se zmírňováním karantény tak postupuje ještě pomaleji než další části státu New York. První vlna uvolňování zde začala teprve před dvěma týdny.

„Fáze jedna byla velmi důležitá. Ale fáze dvě je pro město vskutku obrovským krokem. Tady se jedná o většinu naší ekonomiky,“ řekl na tiskové konferenci starosta nejlidnatějšího amerického města Bill de Blasio.

Po více než třech měsících se tento týden mohou lidé začít vracet do svých kanceláří, zaměstnavatelé ovšem mají nařízené kapacitní limity a musí zajistit dostatečné rozestupy mezi pracovníky. Kromě toho už je ve zhruba osmimilionovém New Yorku povoleno stravování na zahrádkách restaurací, nakupování v některých dosud uzavřených obchodech i otevření kadeřnictví a realitních kanceláří.

Evropa uvolňuje opatření. Vir naopak těžce dopadl na Lisabon, ze které se stalo epicentrum nákazy

Podle NYT byl nicméně i v pondělí život ve městě daleko od dřívějšího normálu. „Počet lidí vracejících se do práce byl výrazně nižší oproti houfům, které se kdysi tísnily ve veřejné dopravě a ve výtazích mrakodrapů. (...) Chodníky, které by byly běžně přecpané, byly vcelku prázdné. Vagony metra měly relativně málo pasažérů na začátek pracovního týdne,“ popisuje list.

Hrozba koronaviru ani v New Yorku zcela nepominula, severovýchodní stát ale na rozdíl od mnoha jiných hlásí stabilní pokles křivky nových nákaz a dramatické zlepšení oproti stavu z března a dubna. Naopak jižní a jihovýchodní státy USA nebo také Kalifornie a Oregon v posledních dnech zaznamenávají rekordní počty pozitivně testovaných obyvatel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!