Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové hrají brexitový vabank. Za měsíc končí přechodné období, Spojenému království hrozí cla a jiné komplikace

Britský premiér Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Čas na vyjednání brexitové dohody se Velké Británii krátí. Pokud ji má do konce roku schválit britský i evropský parlament, je už nejvyšší čas. Přechodné období končí přesně za měsíc a Spojenému království hrozí nepříjemné komplikace.

Ještě v pátek se zdálo, že brexitový průlom je na spadnutí. Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier odcestoval do Londýna s cílem vyjednat s Brity kompromis ohledně rybolovných práv. Ta jsou předmětem sporu od začátku – kvóty na úlovek ve vlastních vodách byly ostatně jedním z velkých témat již v kampani před referendem o odchodu Spojeného království z EU.

Jen co ale vyšly najevo podrobnosti této „přelomové“ nabídky, spustila se na nové naděje studená londýnská sprcha. Britové text označili za „pohrdlivý“ a dali najevo, že se o něm v současné podobě nechtějí ani bavit.

Na vyjednávání už přitom příliš času nezbývá. Pokud mají potenciální dohodu do konce roku schválit britský i evropský parlament, je na její finální verzi nejvyšší čas. Pokud se to nestihne, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

V posledních týdnech sice britští a unijní vyjednavači dokončili formulace značné části mnohasetstránkové společné smlouvy, ale pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a právě rybolovná práva stále zůstávají otevřená. Přinejmenším u posledního z nich si vláda britského premiéra Borise Johnsona nesmí dovolit ustoupit ani o krok vzhledem k jeho mediální citlivosti.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová dle agentury Reuters uvedla, že vyjednávání mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií budou pokračovat.

„Zároveň se ale připravujeme na konec přechodného období tak, jak od nás naše země očekává,“ dodala ministryně. Podle britských médií bude o nevyřešených bodech v nejbližších dnech jednat premiér Johnson s šéfkou unijní exekutivy Ursulou von der Leyenovou.

Jak ohlídat La Manche

Patelová zároveň informovala, že Londýn již podepsal s Paříží dohodu, která má za cíl omezit nelegální migraci přes Lamanšský průliv. S brexitem sice smlouva souvisí jen volně, ale ochrana vnějších hranic byla jedním ze zásadních požadavků euroskeptiků.

Nová britsko-francouzská dohoda například podle ministryně počítá se zdvojnásobením počtu policistů hlídajících francouzské pláže. Nasazena budou i nová technická zařízení, včetně radarů a bezpilotních letadel. Na tato opatření obě země podle agentury AP vynaloží 31,4 milionu eur (asi 823 milionů korun). Cílem je uzavřít nebezpečnou cestu do Británie, kterou se převaděči pokoušejí překonat s migranty riskantně v malých člunech.

Krize za krizí

Britský premiér Johnson se dnes nachází v choulostivé situaci. Dvojitý koronavirový lockdown podryl jeho autoritu u libertariánské pravice, z níž se rekrutují skalní příznivci brexitu. Britská ekonomika se sice oficiálně otevře ve středu 2. prosince, země však přejde zpět do takzvaného třístupňového systému, nyní navíc zpřísněného o nová opatření. Johnsonovi tak prý hrozí „konzervativní vzpoura“ a pro další koronavirový plán možná bude nucen hledat podporu u opozičních labouristů.

Podle britských komentátorů si může Johnson pravicové voliče udobřit jedině skrze zásadový postoj k brexitu, který se neslučuje s jakýmikoli kompromisy. Konzervativní voliči mají ještě v příliš dobré paměti fiasko vlády Theresy Mayové, která sama nakonec při vyjednáváních nedbala na požadavky, z nichž původně „nehodlala ustoupit“. Při brexitu bez dohody však Johnson riskuje silné ekonomické dopady na Spojené království, umocněné navíc koronavirovou krizí.

V nejčernějším scénáři by Johnsonova vláda mohla čelit i potenciálnímu rozpadu Spojeného království. Otázka nezávislosti Skotska se v posledních čtyřech letech periodicky vrací a v případě ekonomicky neúspěšného brexitu není vyloučeno opakování referenda o skotské nezávislosti. Naposledy v roce 2014 zastánci „unie“, tj. setrvání v království, zvítězili poměrem 55 ku 45 procentům.

Minulý týden pak šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová oznámila, že bude příští rok o opakování referenda usilovat. V zemi zdevastované covidem a cly by výsledek mohl být pravým opakem toho z roku 2014.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....