Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský chlapec, který se léčil s rakovinou v Česku, se vrátil domů

Svět

  15:02aktualizováno  15:03
LONDÝN - Šestiletý britský chlapec Ashya King s nádorem mozku, který loni podstoupil protonovou léčbu v České republice, se téměř po roce vrátil domů. Informovala o tom britská média. Zájem o případ souvisí také s předchozím zadržením chlapcových rodičů.

Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupil v pražském protonovém centru poslední ozařování foto:  Tomáš Krist, MAFRA

O případu šestiletého Ashyi Kinga novináři široce informovali, a to zejména proto, že jeho rodiče jej bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska a skončili pak na základě zatykače na několik dní ve vazbě.

„Přijeli jsme bydlet domů a já mám radost, že jsme zpátky. Chci vidět babičku,“ řekl podle deníku The Daily Mail malý Ashya, když ve čtvrtek přiletěl na londýnské letiště Gatwick. S rodinou pak odjel domů do Portsmouthu.

Ashya byl loni v létě kvůli nádoru na mozku v Británii několikrát operován, poté ale lékaři údajně rodičům sdělili, že už pro něj více udělat nemohou. 

Kingovi se ovšem nehodlali vzdát a odvezli chlapce bez vědomí britských lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na další léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče a několik dní strávili ve španělské vazbě. 

Nakonec jim britský soud léčení syna v zahraničí povolil a Ashya absolvoval protonové ozařování v Praze. Britská zdravotní pojišťovna ho zpětně proplatila. 

Ashya tam bude dál rehabilitovat ve Španělsku, o případné chemoterapii...
Ashya King

Poté se vrátil s rodinou do Španělska a letos na jaře rodiče oznámili, že Ashya je zdravý. Tvrdili ale, že do Británie se zatím jet obávají, protože mají strach z postupu tamního sociálního úřadu.

Nyní ale podle Bretta Kinga rodina dostala ujištění, že už jí kvůli nepovolenému převozu chlapce do Španělska nehrozí žádný postih.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...