Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Britský premiér Johnson má koronavirus. Poté byl pozitivně testován i ministr zdravotnictví Hancock

Svět

  12:20aktualizováno  18:56
Londýn - V Británii prudce narostl počet obětí nemoci COVID-19 i bilance potvrzených případů nákazy koronavirem, k nimž se nové řadí i místní premiér Boris Johnson. Na twitteru uvedl, že má jen mírné příznaky uvedeného onemocnění a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti šíření infekce v zemi.

Boris Johnson na tiskové konferenci foto: Reuters

Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. S královnou Alžbětou II. se podle Buckinghamského paláce ministerský předseda sešel naposledy před více než dvěma týdny, kdy ještě nebyl infekční.

Tehdy úřady v zemi evidovaly několik stovek nakažených virem SARS-CoV-2 a jen hrstku smrtelných případů COVID-19. Obě tyto statistiky mezitím začaly strmě stoupat a ve čtvrtek podvečer už vláda evidovala 14 579 pozitivně testovaných lidí a 759 infikovaných, kteří následně umřeli. Tato v pátek ohlášená čísla znamenají další rekordní nárůst za 24hodinové období, mrtvých přibylo 181, zatímco známých nakažených skoro 3000.

Mezi těmi je nově i šéf britské vlády. „Během posledních 24 hodin se u mě projevily mírné příznaky a test na koronavirus byl pozitivní,“ oznámil Johnson na twitteru. Uvedl, že je nyní v karanténě, dál ale povede vládní boj s koronavirem a to prostřednictvím videokonferencí. „Společně to porazíme,“ dodal premiér a připojil hashtag #StayHomeSaveLives (Zůstaň doma, zachraň životy).

Na videu, které na twitteru zveřejnil, ministerský předseda dodal, že se u něj projevila zvýšená teplota a úporný kašel. Vyzval také Brity, aby dodržovali opatření, která vláda zavedla v boji proti koronaviru. „Čím efektivněji budeme všichni tato opatření dodržovat, tím rychleji naše země tuto epidemii překoná,“ uvedl. „Porazíme ji a porazíme ji společně,“ dodal.

Následovala řada přání brzkého uzdravení od dalších vrcholných politiků včetně lídra hlavní britské opoziční strany Jeremyho Corbyna nebo indického premiéra Naréndry Módího. Vzkaz přišel i od hlavního brexitového vyjednavače EU Michela Barniera, který se nedávno koronavirem nakazil také. „Přeji rychlé uzdravení premiéru Borisi Johnsonovi. Myslím na něj, a vůbec na všechny rodiny ve Spojeném království a napříč Evropou a světem, které koronavirus zasáhl,“ uvedl francouzský diplomat.

Podle mluvčího britské vlády bude Johnson pobývat v bytě na adrese Downing Street 11, tedy ve stejné budově, jako je hlavní pracoviště britských ministerských předsedů, přičemž jídlo mu budou nechávat za dveřmi. V izolaci by měl zůstat sedm dní.

Krátce po Johnsonovi oznámil také britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, že se nechal testovat a také jeho test na koronavirus byl pozitivní. „Naštěstí jsou mé příznaky mírné a pracuji z domova, kde jsem v karanténě,“ napsal ministr na twitteru. Doma zůstane podle svých slov do příštího čtvrtka.

Podle britských médií je možné, že kvůli kontaktu s nakaženým Johnsonem budou muset do izolace i někteří další ministři. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje uvedla, že ministr financí Rishi Sunak v karanténě není. Pokud by Johnson onemocněl a nemohl pracovat, převzal by podle prohlášení Downing Street jeho úkoly ministr zahraničí Dominic Raab.

Johnson vzkázal Britům, aby zůstali doma. Na veřejnosti se lidé smí pohybovat maximálně ve dvou

Už ve středu vyšlo najevo, že koronavirus má i následník britského trůnu, princ Charles. Také u něj jsou ale podle prohlášení, které vydal jeho úřad, příznaky nemoci jen mírné a syn královny Alžběty II. zůstává v „dobrém zdravotním stavu“.

Královna se s princem Charlesem setkala naposledy před datem, kdy mohl být poprvé infekční. S premiérem Johnsonem se Alžběta II. osobně nesetkala více než dva týdny. Místo pravidelné audience si královna s premiérem tento týden telefonovala. Podle Buckinghamského paláce je 93letá panovnice nadále v dobrém zdravotním stavu.

Johnson v první polovině března váhal s razantními kroky, které kvůli šíření koronaviru činily jiné evropské země. Vzhledem k rychle rostoucímu počtu nových případů infekce ale nakonec britská vláda nařídila celostátní karanténní opatření. Podle výzkumníků z Oxfordské univerzity se ve skutečnosti mohla ve Spojeném království od ledna virem nakazit již polovina všech obyvatel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!