Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie zpřísní opatření proti koronaviru. Hospody budou zavírat ve 22 hodin

Britský premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson. | foto: Reuters

Londýn Britský premiér Boris Johnson v úterý oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii. Zvýší se i pokuty za porušení pravidel. Ministerský předseda nevyloučil ani další kroky v boji s nákazou. Nová opatření mají zpomalit rychle se šířící druhou vlnu pandemie v zemi. Ve večerním projevu Johnson uvedl, že opatření musel zpřísnit, aby zastavil šíření koronaviru. Doplnil však, že restrikce nezastaví ekonomiku.


„Musíme jednat teď... takto můžeme lidi nechat pracovat, můžeme mít otevřené obchody a školy a můžeme umožnit naší zemi posouvat se kupředu, zatímco budeme spolupracovat při potlačení viru,“ uvedl Johnson k opatřením, které dříve představil v parlamentu.

Premiér uvedl, že nová opatření neznamenají zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu. Nevyloučil však další zpřísnění kroků v boji s nákazou. Současná opatření by podle něj mohla platit půl roku, pokud nenastane zásadní pokrok ve vývoji vakcíny a léčby.

„Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce,“ prohlásil.

Vysoké pokuty

Současně oznámil, že opatření zaberou pouze tehdy, pokud je budou obyvatelé země dodržovat. Zpřísní se tudíž pokuty za jejich porušení. Například penalizace za chybějící roušku bude až dvojnásobná, čili 200 liber (skoro 6000 korun).

Například hospody, bary a restaurace budou od čtvrtka zavírat v deset hodin večer. Pohostinská zařízení zároveň budou moci obsluhovat jen zákazníky sedící u stolu. Naopak školy se zatím uzavírat nebudou. Kromě toho se rozšíří místa, kde bude nutné nosit masky. Zpřísní se rovněž takzvané „pravidlo šesti“, které omezuje shromažďování lidí. Nově bude moci být přítomno na svatbách maximálně 15 lidí, dosud se jich mohlo účastnit 30.

Johnson zároveň vyzval obyvatele, aby pracovali z domova, pokud jim to jejich zaměstnání umožňuje.

Nová opatření proti šíření koronaviru přicházejí den poté, co hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty uvedl, že v Británii by mohlo v polovině října přibývat téměř 50 000 nakažených denně a zároveň by exponenciálně rostl počet mrtvých s covidem-19.

Spojené království hlásí nejvyšší počet mrtvých s covidem-19 z celé Evropy, a pátý nejvyšší na světě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Británii koronavirem nakazilo už více než 400.000 lidí, s covidem-19 tam zemřelo 41 951 lidí.

Ústřední britská vláda přijímá opatření, která následně platí pro obyvatele Anglie. Zbylé části Spojeného království - Skotsko, Wales a Severní Irsko - v boji s koronavirem postupují samostatně. Podle BBC v úterý  oznámí striktnější opatření proti šíření koronaviru také Skotsko.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v úterý oznámila, že od středy bude v celém Skotsku kvůli šíření koronaviru zaveden zákaz domácích návštěv. Dosud se opatření vztahovalo na zhruba 1,75 milionu obyvatel Glasgowa a jeho okolí. Stejně jako v Anglii se restaurace a hospody ve Skotsku budou zavírat ve 22:00. Toto opatření bude platit od pátku. 

Denní nárůsty infikovaných ve Skotsku podle BBC nyní v průměru činí 285, v červenci to přitom bylo sedm. V úterý Skotsko zaznamenalo 383 nově nakažených, což je nejvíce od 15. dubna. Počet hospitalizací podle Sturgeonové také roste, stejně jako počet infikovaných seniorů. Nová opatření budou podle první ministryně přezkoumána za tři týdny.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...