Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Koronavirem se nakazil i britský princ Charles, s královnou se skoro čtrnáct dní neviděl

Britský princ Charles také dorazil pronést řeč do jeruzalémského památníku holokaustu Jad vašem. foto: Reuters

Londýn - Britský princ Charles se nakazil koronavirem. Má mírné příznaky nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, zůstává ale v dobrém zdravotním stavu, informoval ve středu úřad následníka britského trůnu. U Charlesovy manželky Camilly byl test na koronavirus negativní. Královna Alžběta II. je podle Buckinghamského paláce v dobrém zdravotním stavu.
  11:58aktualizováno  14:10

„V souladu s doporučením vlády a zdravotníků se princ a vévodkyně nyní nachází v domácí karanténě ve svém domově ve Skotsku,“ uvedl v prohlášení palác Clarence House, který je oficiálním londýnským sídlem syna britské královny a jeho manželky, vévodkyně z Cornwallu.

Oscarový herec Tom Hanks a jeho žena se nakazili koronavirem. Slabost je přepadla v Austrálii

Britská agentura PA s odvoláním na své zdroje z královské rodiny uvedla, že Charles i Camilla jsou v dobrém psychickém stavu a že Charles není upoután na lůžko. Podle PA lékaři nepředpokládají, že se princův zdravotní stav zhorší.

„Není možné s určitostí říci, od koho se princ virem nakazil vzhledem k velkému počtu pracovních povinností, které plnil v minulých týdnech,“ dodal palác.

V polovině března Charles zrušil kvůli šíření koronaviru cestu do Bosny, na Kypr a do Jordánska.

Jednasedmdesátiletý Charles s o rok starší Camillou nyní pobývá na svém skotském venkovském sídle Birkhall nedaleko Aberdeenu. Podle agentury Reuters se princ poslední oficiální akce zúčastnil 12. března. Následně ale absolvoval ještě několik soukromých schůzek. Prvním možným dnem, kdy mohl být infekčním, podle lékařů byl 13. březen.

Obává se královna koronaviru? Alžběta II. si na udílení vyznamenání neobvykle oblékla rukavice

Se svou matkou, královnou Alžbětou II., se podle Buckinghamského paláce Charles viděl naposledy 12. března, tedy před tím, než ji mohl teoreticky nakazit. „Její veličenstvo královna je nadále v dobrém zdravotním stavu,“ uvedl palác. Třiadevadesátiletá panovnice od 19. března pobývá spolu s o pět let starším manželem Philipem na hradě Windsor. Zda se i oni nechali na koronavirus testovat, není jasné.

Koronavirem se nakazil monacký kníže Albert II., jeho stav není vážný

Charles není prvním členem evropského vládnoucího rodu, který se koronavirem nakazil. Už dříve testy nákazu prokázaly u monackého knížete Alberta II. Oba šlechtici se setkali 10. března na charitativní akci v Londýně, upozornila agentura AP.

Podle poslední bilance z úterního večera Británie evidovala přes 8000 lidí nakažených koronavirem a 422 pacientů, kteří nemoci COVID-19 podlehli.

Autor:

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...