4. dubna 2019 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Místo jednání o brexitu ‚potopa‘. Do britského parlamentu zatéká, schůze bude pokračovat v pondělí

Britský parlament. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament. | foto: AP Photo

Londýn Dolní sněmovna britského parlamentu musela ukončit své čtvrteční zasedání, protože do jednacího sálu začalo zatékat dírou ve střeše. Westminsterský palác, ve kterém britský zákonodárný sbor sídlí, je delší dobu ve špatném stavu, a nyní se proto opravuje. Zatékání do sněmovny, která se nyní zabývá především plánovaným odchodem Británie z Evropské unie, se stalo okamžitě na twitteru terčem poslaneckých vtípků.

Místopředseda sněmovny Lindsay Hoyle nejprve kvůli zatékání do sálu čtvrteční zasedání přerušil dočasně, později ale padlo rozhodnutí, že se poslanci opět sejdou až v pondělí, informovala zpravodajská stanice Sky News.

04.dubna 2019 v 15:51, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 18:18

The Commons Chamber has a new water feature! I've never been in a debate before where rain stopped play but it has happened now! https://t.co/Wa3INXSR9a

„Jsem v zasedacím sále Dolní sněmovny a slyším kapat déšť skrz střechu. Parlament je opravdu rozbitý,“ napsal na twitteru labouristický poslanec Justin Madders. Narážel tak na komentáře, podle kterých je současný parlament kvůli neschopnosti dohodnout se na postupu na cestě k brexitu „rozbitý“.

04.dubna 2019 v 15:47, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 18:20

Not the first time there has been a leak in Parliament I’m sure https://t.co/ZcokXjtrxv

„Velmi hlasitý proud vody se řine ze stropu - je to biblická potopa, která nás má všechny spláchnout?!!“ ptá se na twitteru Maddersova konzervativní kolegyně Julia Lopezová.

04.dubna 2019 v 15:44, příspěvek archivován: 04.dubna 2019 v 18:48

In the Chamber for the loan charge debate. A very noisy torrent of water coming in from the ceiling - is this a Biblical flood coming to wash us all away?!!

„Zasedací sál Dolní sněmovny má novou vodní atrakci,“ napsal na twitteru další konzervativní poslanec Neil O’Brien. Podle něj je určitým znamením to, že voda protekla na balkon určený novinářům.

„Jsem si jistý, že to není poprvé, kdy byl v parlamentu zaznamenán únik,“ napsal ironicky další poslanec za Konzervativní stranu Ross Thompson.

Tiskový odbor Dolní sněmovny později informoval, že se podařilo zatékání zastavit a že údržbáři nyní zjišťují, jaké vznikly škody. „Rádi bychom uvedli na pravou míru, že se nejednalo o únik splaškové vody,“ doplnil později tiskový odbor.

Agentura DPA upozornila, že starobylý Westminsterský palác je v technicky špatném stavu. Řada oken netěsní, topení je podle ní zapnuté po celý rok, neboť panuje obava, že by se jej v případě vypnutí již nepodařilo znovu zapnout. Z fasády se tu a tam odlupují části plastické výzdoby paláce, jehož většina byla postavena v devatenáctém století, nejstarší část je ale ze století jedenáctého.

ČTK