4. dubna 2019 7:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Raději znovu odklad než brexit bez dohody. Dolní sněmovna zavázala Mayovou k dalšímu vyjednávání

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

Londýn Velká Británie bude ve čtvrtek dál hledat cestu ke spořádanému brexitu, po Dolní sněmovně by o zákonu, který vylučuje možnost varianty bez dohody, mohla jednat už i Sněmovna lordů. Premiérka Theresa Mayová má v plánu jednání se zástupci opozičních labouristů. O situaci budou rovněž jednat v Dublinu irský premiér Leo Varadkar a německá kancléřka Angela Merkelová.

Dolní sněmovna ve čtvrtek po půlnoci zákon odvracející tvrdý brexit schválila většinou jediného hlasu, ve Sněmovně lordů by návrh podle agentury AP měl projít, jednání ale bývají zdlouhavější. Zákon pověřuje Mayovou usilovat o odklad brexitu, bude-li zemi 12. dubna hrozit varianta bez dohody.

S vůdcem opozice Jeremym Corbynem se předsedkyně vlády setkala již ve středu a podle mluvčích obou stran byla jednání konstruktivní. Corbyn nicméně následně uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával.

Britská Dolní sněmovna si ve středu odhlasovala, že už v pondělí nebude znovu hlasovat o různých variantách postupu v otázce plánovaného odchodu z unie. Pro návrh žádající, aby poslanci opět převzali kontrolu nad programem sněmovny, se vyslovilo 310 poslanců, proti jich byl stejný počet. Předseda sněmovny John Bercow remízu rozhodl v neprospěch návrhu.

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz