2. dubna 2019 19:31, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brexit se komplikuje, Mayová chce požádat o další odklad. Řešení bude hledat s Corbynem

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová v úterý po více než sedmihodinovém zasedání své vlády oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu. Aktuální termín odchodu Británie z EU je 12. dubna.

Východisko z brexitové krize chce premiérka nyní hledat v jednáních s předsedou opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Ten nabídku přijal s „velkou radostí“. Předseda Evropské rady Donald Tusk v reakci na prohlášení Mayové zdůraznil, že není jasné, jaký bude výsledek jednání, a vyzval k trpělivosti.

„Opustit (EU) s dohodou je nejlepším řešením, takže budeme potřebovat další prodloužení článku 50, které ale bude co možná nejkratší a které skončí v okamžiku, kdy schválíme dohodu,“ uvedla premiérka v prohlášení s odkazem na článek lisabonské smlouvy, jehož aktivací před více než dvěma lety spustila jednání o odchodu Británie z EU. Cílem odkladu aktuálního termínu brexitu podle ní je, „abychom odešli včasně a spořádaně“.

Demonstranti poslancům připomněly, že jejich země měla původně Evropskou unii...
Britská premiérka Theresa Mayová před poslanci.

Ve snaze dostat Británii z patové situace Mayová nabídla předsedovi Labouristické strany Jeremymu Corbynovi, aby s ní jednal o novém brexitovém plánu, který by zajistil, že Británie opustí EU s dohodou.

Corbyn nabídku přijal s „velkou radostí“. Nejdůležitější podle něj nyní je, aby Británie EU neopustila 12. dubna bez dohody. Corbyn zopakoval, že labouristé chtějí zůstat v celní unii s EU, mít přístup k jednotnému trhu a zajistit ochranu práv zaměstnanců. Varoval také, že se nezříká možnosti vyslovit vládě premiérky Mayové nedůvěru.

„Uznáváme, že se posunula a já uznávám, že je mou zodpovědností zastupovat lidi, kteří podpořili v posledních volbách labouristy i lidi, kteří labouristi nepodpořili, chtějí ale jistotu a bezpečnost pro svou vlastní budoucnost,“ uvedl Corbyn v reakci na pozvání premiérky k jednání.

Dle Corbyna je důležité neodejít bez dohody

Nejdůležitější otázkou nyní podle Corbyna není, zda se bude Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu či nikoli, ale to, „abychom zajistili, že nevypadneme z EU příští týden bez dohody“. Po brexitu bez dohody by totiž podle něj následoval chaos.

Corbyn zároveň upozornil, že se nezříká možnosti, že by se labouristé mohli pokusit vládě premiérky Mayové vyjádřit nedůvěru, „pokud se ukáže, že si vláda není schopna zajistit většinu v Dolní sněmovně“.

Jakýkoli nadstranický plán, který by měl být po jednáních předložen ke schválení parlamentu, musí být podle Mayové ale založen na brexitové dohodě, kterou vyjednala v loňském roce s Bruselem. „Musíme se zaměřit na náš budoucí vztah s Evropskou unií,“ zdůraznila premiérka s odkazem na politickou deklaraci, která není součástí brexitové dohody.

Vše je nutné vyřídit do 22. května

Pokud by poslanci nový brexitový plán neschválili, předložila by jim vláda sérii alternativních návrhů, o kterých by mohli hlasovat. „Vláda je připravena řídit se stanoviskem sněmovny,“ dodala Mayová.

Premiérka zároveň zdůraznila, že vše, o čem v úterý hovořila, se musí stihnout do 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. „Toto je těžká doba pro všechny... Ale můžeme a musíme najít kompromis, který zajistí Britům to, pro co hlasovali,“ dodala na závěr Mayová.

Mluvčí britské vlády později uvedl, že premiérka je v případě, že její brexitová dohoda bude schválena, nadále připravena odstoupit. Rozhodnutí požádat o odklad a jednat s opozicí bylo podle něj přijato v kolektivní shodě celého kabinetu.

Dramatický obrat v brexitovém kurzu

„I když ani po dnešku nevíme, jaký bude konečný výsledek, buďme trpěliví,“ reagoval na úterní prohlášení Mayové předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten již minulý pátek svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Právě na něm by mohli šéfové států a vlád EU schválit či zamítnout další odklad brexitu.

Agentura DPA prohlášení britské premiérky označila za „dramatický obrat“ v jejím brexitovém kurzu. Podle komentátorů stanice Sky News Mayová dospěla k závěru, že severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) a část euroskeptických konzervativců její dohodu nikdy nepodpoří, a ona se tak musí obrátit na opozici.

Britská média nyní netrpělivě očekávají, jak labouristé na nabídku premiérky Mayové zareagují. Podle labouristického poslance Lloyda Russella-Moylea se předseda jeho strany Corbyn o plánu Mayové na jednání dozvěděl až z televizní obrazovky.

Johnson: Výsledkem bude setrvání v celní unii

Ministři zahraničí Německa a Francie Heiko Maas a Jean-Yves Le Drian vyzvali na společné tiskové konferenci v New Yorku Británii, aby vyjasnila svou pozici. „Tři roky po jejich rozhodnutí (v referendu) musí Britové přijít s jasnou linií, protože jinak bohužel nastane v následujících dnech tvrdý brexit,“ uvedl Le Drian. Snahu Mayové o odklad termínu brexitu Maas komentovat odmítl. Podle něj si musí být i v Londýně vědomi, „že je už dlouho pět minut po dvanácté“.

Kritiku si Mayová vysloužila od zastánců tvrdého brexitu ve vlastní straně. „Je velkým zklamáním, že proces brexitu byl nyní svěřen Jeremymu Corbynovi a Labouristické straně,“ řekl bývalý konzervativní ministra zahraničí Boris Johnson. „Výsledkem téměř jistě bude - pokud Corbyn prosadí svou - že zůstaneme v celní unii,“ dodal. Podle něj ale tento přístup premiérky Mayové „nemůže vydržet“.

Skotská první ministryně a šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová varovala parlament, aby se měl na pozoru, neboť se může ze strany Mayové jednat o „past“. „Pokud poslanci umožní, aby 12. duben prošel, aniž bychom se zavázali k boji v evropských volbách, stal by se 22. květen dnem odchodu, z nějž by nebylo úniku... a pak by premiérka mohla říci: je to moje dohoda nebo žádná dohoda,“ napsala Sturgeonová na twitteru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz