22. října 2019 20:40, aktualizováno  21:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britští poslanci odmítli přijímání zákona k brexitu. Zrychleme přípravy na odchod bez dohody, řekl Johnson

Britský parlament při projevu Borise Johnsona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský parlament při projevu Borise Johnsona. | foto: Reuters

Londýn  Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co v úterý dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie ,tak nebo onak’ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

Vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané s EU minulý týden, zveřejnila v pondělí večer. Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie 31. října. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.

EU opustíme na základě dohody, řekl Johnson

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co v úterý dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie ,tak nebo onak’ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

,Musím vyjádřit zklamání nad tím, že tato sněmovna odhlasovala zdržení, namísto harmonogramu, který by zajistil, že by Spojené království mohlo odejít 31. října s dohodou,’ uvedl Johnson. ,Nyní čelíme tomu, že potrvá nejistota. Vláda musí přijmout jediný odpovědný kurz a zrychlit naše přípravy na vyústění bez dohody,’ dodal.

Britský parlament při projevu Borise Johnsona.
Britský premiér Boris Johnson.

Britský premiér zároveň uvítal skutečnost, že poslanci při prvním hlasování dnešního večera upravenou brexitovou dohodu podpořili, když posunuli prováděcí zákon do další fáze legislativního procesu. Neuvedl ale, zda jeho projednávání definitivně končí, jak naznačoval v odpoledním vystoupení před poslanci.

Johnsonův irský protějšek Leo Varadkar na dnešním dění v britském parlamentu také hledal pozitiva. „Je vítané, že Dolní sněmovna jasnou většinou hlasovala pro zákon potřebný ke schválení dohody o vystoupení. Nyní budeme očekávat vývoj z Londýna a Bruselu ohledně dalších kroků včetně rozvrhu pro legislativu a potřeby odkladu,“ napsal na twitteru.

Lídr labouristické opozice Jeremy Corbyn Johnsona vyzval, aby spolupracoval s opozicí a dohodl ,rozumný’ harmonogram pro projednání ,nesmírně důležitého’ prováděcího zákona. ,Myslím, že tato sněmovna schválí projednávání tohoto zákona,’ dodal.

Johnson ale v reakci uvedl, že legislativní proces bude pozastaven, dokud státy EU nerozhodnou o britské žádosti o nový odklad brexitu. Bude s nimi prý o tomto kroku hovořit. Premiér zopakoval svůj názor, že Británie by unii měla opustit v aktuálním termínu na konci října. Odpoledne avizoval, že pokud zbytek EU přistoupí na požadované tříměsíční odsunutí data brexitu, bude usilovat o předčasné volby.

Bude s nimi prý o tomto kroku hovořit. Premiér zopakoval svůj názor, že Británie by unii měla opustit v aktuálním termínu na konci října. Odpoledne avizoval, že pokud zbytek EU přistoupí na požadované tříměsíční odsunutí data brexitu, bude usilovat o předčasné volby.

Ve středu a čtvrtek se poslanci vrátí k nedokončené debatě o nedávném parlamentním projevu královny, oznámil po večerních hlasováních Jacob Rees-Mogg, který v dolní komoře parlamentu předkládá vládní plány. Dodal, že v pátek Dolní sněmovna zasedat nebude.

Britská libra poté, co Dolní sněmovna odmítla harmonogram schvalování zákona k brexitu, klesla vůči dolaru i euru. Kolem 20:50 SELČ libra vůči dolaru odepisovala bezmála 0,6 procenta na 1,2888USD. Euro ve stejnou dobu vůči libře posílilo o 0,4 procenta na 0,8632 GBP.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...