24. července 2017 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britští ‚speciálové‘ se na Facebooku chlubí tisíci fotkami z akce. Hrozí jim i vyhazov

Příslušníci britské speciální jednotky SAS ukazují fotky z akce na facebookové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci britské speciální jednotky SAS ukazují fotky z akce na facebookové... | foto: Facebook: The Special Air Service

LONDÝN/PRAHA Elitní členové britské SAS, jedné z nejschopnějších speciálních jednotek na světě, dlouhodobě sdíleli fotografie ze svých operací na sociálních sítích. Pózovali se svou výzbrojí, vozidly a zbraněmi v rukou. Problém začala řešit armádní inspekce, protože vojáci mají zakázáno sdílet operační detaily misí.

Příslušníci SAS svou otevřeností na sociální síti Facebook popudili vysoce postavené velitele britské armády. Překvapivé záběry totiž mnohdy údajně nejsou pouze z tvrdého výcviku, ale přímo z akcí v první linii.

Podle britského listu The Telegraph pocházejí některé z operací v Iráku či Afghánistánu, i když většina je pouze z tréninku SAS. Na síti se nachází celkem více než 2 tisíce snímků. Pózují na nich se svými psy a plnou výzbrojí. V rukou drží pro ně speciálně uzpůsobené pušky L119A1/A2 vycházející z karabiny C8 zbrojařské firmy Colt Canada, vidět je možné také moderní pistole Glock 17 či kompaktní samopaly MP5, které vyrábí německá zbrojovka Heckler and Koch.

Aby mohli nejelitnější vojáci vstoupit do SAS, musí projít nejen náročným výcvikem, ale také podepsat dohodu o nezveřejňování. Ta má zajistit, aby se důležité operační detaily nedostaly mimoděk do nesprávných rukou. Zakázáno je také zveřejnění podrobností o taktické přípravě a tréninkových metodách SAS.

Britské ministerstvo obrany je zveřejňováním fotografií znepokojeno. „O incidentu víme. Očekáváme od našich příslušníků nejvyšší standardy chování ve všech situacích ve službě i mimo ni. Pokud někdo sdílené hodnoty poruší, bereme to velmi vážně a máme několik typů postihu, které můžeme uplatnit. Nejvyšším je propuštění ze služby,“ řekl Telegraphu k věci mluvčí ministerstva.

‚Jsou aktuální a pravé‘

Přesto skupina jednotlivců, jejichž identity jsou zatím utajeny nadřízenými a i na fotografiích mají většinou začerněny obličeje, sdílí po misích fotografie. Vystavují tak nebezpečí nejen sebe, ale i netušící kolegy. Důkazem o aktuálnosti fotografií jsou podle deníku Daily Mail nejnovější typy uniforem, jež mají vojáci na sobě.

„Obrázky na té stránce jsou aktuální a pravé,“ potvrdil britskému médiu pod slibem anonymity bývalý příslušník SAS. Fotky speciálních jednotek s vojenskými psy, kteří nosí videokamery nebo slídí po výbušninách, jsou navíc prý takto veřejně k vidění vůbec poprvé.

Na fotografiích navíc nejsou nejspíše jen příslušníci SAS, ale také sesterské SBS, která patří pod námořnictvo a specializuje se na operace na moři. Dokazovat by to měl specifický nůž Fairbairn Sykes, který má jeden z vojáků připevněn k hrudi.

„Mladší příslušníci mají někdy snahu zlepšit povědomí o své jednotce, ale těmto se to vymklo z rukou. Začalo to řešit ministerstvo obrany a předpokládám, že bude stránka brzy zrušena,“ uvedl k věci zdroj z SAS.

fasJakub Fajnor

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.