Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bude nástupcem Merkelové v křesle kancléře Laschet? Strana jej podpořila, sesterská CSU se postavila za Södera

Armin Laschet foto: Reuters

Berlín - Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové v pondělí podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.
  15:06aktualizováno  20:47

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na pondělní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že v pondělí nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

MACHÁČEK: Oslabená CDU a budoucí německé koalice

Stejnou podporu jako předsednictvo CDU Laschetovi v pondělí vyslovilo vedení CSU Söderovi. „Podpora je jednomyslná,“ řekl generální tajemník CSU Markus Blume. Uvedl také, že většinovou podporu veřejnosti má Söder. Ziemiak předtím prohlásil, že Laschet i Söder jsou úspěšní premiéři a úspěšní předsedové stran, proto se oba na možnou kancléřskou funkci hodí. „My máme ale plno argumentů, proč by měl být kancléřským kandidátem CDU/CSU právě Laschet,“ dodal.

Zleva Armin Laschet, kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident...
Armin Laschet se fotí s Julií Kloecknerovou a jedním z delegátů.

Laschet, který o kancléřských ambicích hovořil v minulých týdnech otevřeně, v neděli jednal spolu se Söderem s poslaneckou frakcí CDU/CSU. Söder při této příležitosti poprvé veřejně oznámil, že chce rovněž být kancléřským kandidátem unie. Oba prohlásili, že se spolu ve vzájemné úctě dohodnou, kdo z nich by měl CDU/CSU do voleb vést. Chtějí tak učinit co nejdříve. Söder nicméně neznačil, že rozhodnutí nechce za každou cenu uspěchat, výsledek ale předpokládá ještě tento týden.

Poslanecká frankce CSU v bavorském sněmu navrhla, aby o kancléřské kandidatuře rozhodli straníci. Podle Södera na takové hlasování není dostatek času. „Musíme ale názorům frakcí naslouchat,“ dodal.

Za Södera se v pondělí postavila berlínská pobočka CDU. „Markus Söder je úspěšným krizovým manažerem, který vede Německo z pandemie a který je schopen zajistit této zemi budoucnost,“ uvedl v prohlášení šéf berlínské CDU Kai Wegner. Rovněž Laschet je podle něj vhodným uchazečem. „My jsme ale přesvědčeni, že lidé o něco více důvěřují Markusu Söderovi, že Německo dobře povede. Proto vedení berlínské CDU podporuje kandidaturu Markuse Södera na společného kancléřského kandidáta CDU a CSU,“ dodal Wegner.

Uškodil by Laschet koalici?

Podle průzkumu agentury Forsa pro televize RTL a ntv hrozí unii CDU/CSU v čele s Laschetem výrazné volební ztráty. Jen 13 procent dotazovaných by dalo hlas konzervativní koalici, pokud by za ni na kancléře kandidoval současný premiér Severního Porýní-Versfálska. U Södera by to bylo 37 procent, vyplývá ze sondáže.

Pakliže by si respondenti mohli zcela svobodně vybrat kancléřského kandidáta, pro 36 procent z nich by to byl Söder, pro 11 procent spolupředseda Zelených Robert Habeck a pro deset procent sociálnědemokratický nominand Olad Scholz. Lascheta by si v takovém případě v čele spolkové vlády přála pouhá tři procenta dotazovaných.

Německo po Merkelové. Stane se předseda CDU Laschet novým Helmutem Kohlem?

Laschet pondělní tiskovou konferenci využil k tomu, aby se ostře vymezil proti Alternativě pro Německo, která je nesilnější parlamentní opoziční stranou. „Tato strana nemá ve Spolkovém sněmu co dělat,“ řekl o straně, označované často za populistickou až krajně pravicovou. „AfD je proti všemu, co my a naše země představujeme. Vyhlašujeme AfD boj,“ řekl. Uvedl také, že víkendový sjezd AfD, na kterém strana do volebního programu zařadila odchod z EU, hovoří sám za sebe.

„Vždy budu bojovat za evropské Německo,“ zdůraznil Laschet. Dodal, že si přeje, aby se Německo soustředilo na modernizaci a aby chránilo životní prostředí, ale zůstalo průmyslovou zemí. Věří, že spojení zelené politiky a průmyslu je možné.

Také Söder se proti AfD ohradil, když ji označil za stranu, která chce zbořit systém hodnot. Bavorský premiér poznamenal, že je dobře, že se v této věci jeho i Laschetův názor shodují. Za hlavní soupeře voleb pak Söder jmenoval Zelené, kteří podle něj nemají vládní zkušenosti. Podle průzkumů jsou Zelení po CDU/CSU nejsilnější politickou stranou, což jim po volbách může poskytnout šanci obejít konzervativní unii a sestavit vládu se sociálními demokraty a liberály. V takovém případě by CDU/CSU skončila v opozici.

CDU a její bavorská sestra CSU na spolkové úrovni tradičně spolupracují. Výběr společného kandidáta obě strany označují jako proces, který je založen na vzájemném souhlasu, kdy názory větší CDU a menší CSU jsou brány jako rovnocenné.

Autor: