Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Bush varoval před odchodem z Iráku

Svět

  7:41
WASHINGTON - Bush připustil, že Spojené státy procházejí obdobím hospodářské nejistoty. Zároveň ale Američany vyzval, aby neztráceli víru v sílu americké ekonomiky. Ve svém posledním poselství o stavu unie necelý rok před odchodem z Bílého domu Kongres vyzval, aby urychleně schválil opatření k hospodářskému posílení Spojených států, jež navrhl minulý týden.
Varoval rovněž před výrazným snížením počtu amerických vojáků v Iráku, které by podle něho mohlo zvrátit politický a bezpečnostní pokrok v této zemi. Právě postupný odchod Američanů z Iráku je jedním ze zásadních požadavků a volebních hesel demokratických uchazečů o prezidentský úřad.

Naopak setrvávání ve válce je hlavní příčinou rekordně nízké popularity současného prezidenta. Žádné stahování sil z Iráku ve své řeči neoznámil. Bush se znovu obrátil k Íránu a vyzval jeho vedení, aby prokazatelným způsobem ukončilo obohacování uranu. Poté by mohla začít jednání, jež USA kvůli podezření, že Írán vyvíjí jadernou zbraň, dlouhodobě odmítají.

Bezmála hodinový proslov provázený takřka po každém odstavci potleskem zejména z republikánských lavic označili Bushovi protivníci za "prázdnou rétoriku" a "chybnou politiku". Demokratičtí poslanci prohlásili, že prezident nabídl "příliš málo na to, kolika výzvám čelíme".

Demokratický prezidentský kandidát, senátor Barack Obama obvinil Bushe, že dopustil "šílenství" bank a finančních ústavů a přivedl Ameriku na "nebezpečnou cestu". Obama, který projev osobně sledoval v sále, zjevně čekal, zda se s ním prezident při odchodu pozdraví jako s mnoha dalšími členy Kongresu. Nakonec si ale oba politici ruku nepodali.

Obamův hlavní rival v nominačním souboji před letošními prezidentskými volbami, senátorka Hillary Clintonová vyčetla Bushovi, že jeho politika změnila rozpočtové přebytky z doby vlády jejího manžela Billa Clintona v hluboký deficit a že nyní americké hospodářství stojí na pokraji recese.

Neklidné časy ustojíme

"Naše hospodářství prochází obdobím nejistoty," přiznal Bush v tradičním projevu před oběma komorami Kongresu. "Dlouhodobě ale Američané mohou mít důvěru v náš ekonomický růst," prohlásil.

Reagoval na hospodářské potíže vyvolané loňskou krizí hypoték a na úvěrovém trhu, jež hrozí recesí. Bush před týdnem navrhl systém daňových úlev a investičních pobídek v hodnotě 150 miliard dolarů, které překvapivě podpořili i opoziční demokraté kontrolující Kongres.

"Musíme věřit Američanům, kteří mají odpovědnost za vlastnictví domů, a posílit je, aby přestáli neklidné časy na trhu bydlení," řekl. Kongres vyzval, aby navržená opatření schválil jak nejdříve to bude možné. Zákonodárce rovněž ujistil, že jakékoli navýšení daní bude vetovat.

Prezident uvedl, že loňské navýšení počtu amerických vojáků v Iráku přineslo úspěch, i když připustil, že "nepřátelé jsou stále nebezpeční a hodně práce je před námi". Navzdory tomu, že jeho oponenti pokrok po navýšení vojáků odmítají, prohlásil: "Al-Káida je v Iráku na útěku a tento nepřítel bude poražen."

Podle Bushe nyní americké jednotky přecházejí od vedoucí úlohy v operacích k partnerství s iráckými jednotkami a postupně k ochranné dohlížitelské misi.
Autor: