Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Bývalý konžský prezident si najal izraelskou zpravodajskou firmu, aby špehovala opozici

Svět

  14:31
Kinshasa - Bývalý konžský prezident Joseph Kabila několik let špehoval politickou opozici za pomoci soukromé izraelské zpravodajské společnosti Black Cube. S odkazem na vyšetřování jedné z izraelských televizních stanic o tom informoval server francouzského rádia RFI. Opozice Kabilovy aktivity odsoudila. Společnost zjištění nekomentovala, zažalovala však izraelskou novinářku za pomluvu.

Joseph Kabila, bývalý prezident Demokratické republiky Kongo foto: Reuters

Sledování mělo začít na konci roku 2015, kdy se s Kabilou začal scházet Dan Zorella, ředitel společnosti Black Cube, která zaměstnává téměř výhradně bývalé příslušníky izraelských zpravodajských služeb.

V Kongu bude 800 tisíc lidí očkováno proti choleře

„Kabila chtěl vědět všechno, co se na setkáních opozice děje. Kdo se jich účastní a kdo útočí na prezidenta. Chtěl vědět, zda se ho někteří blízcí spolupracovníci nechystají zradit. Kdo jsou zrádci. A zrádci tam byli,“ řekl nejmenovaný zdroj ze společnosti Black Cube.

Zpravodajská společnost se usadila v jednom z luxusních hotelů v hlavním městě Kinshase, kde přeměnila celé jedno patro v základnu své operace nazvané Coltan. Podle RFI byl celý projekt na hraně etiky i zákonnosti.

Opozice zareagovala na zjištění podrážděně. „Je to skandální. Celou tu dobu se (Kabila) zabýval svou mocí, svým režimem, místo toho, aby se soustředil na bezpečnost obyvatelstva, místo toho, aby se staral o sociální politiku. Jak lze vysvětlit, že je možné takto sledovat, špehovat opozici?“ řekl RFI Éve Bazaiba, generální tajemník opozičního Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC).

Demokratické Kongo jen podle názvu

Oliviera Kaamitatuu, bývalého ministra v Kabilově vládě, který v roce 2015 na svou funkci rezignoval a přešel k opozici, nově odhalená zjištění nijak zvlášť nepřekvapují. „Tyto jeho metody vyústily v krvavou represi v posledních třech letech. Byla to součást jeho stylu, kterým se držel u moci. Dobře víme, že Demokratická republika (Kongo) za časů Kabily byla demokratická jen podle jména,“ řekl RFI.

V Kongu přibývá útoků obyvatel na ošetřovatele léčící ebolu. Ohledně léčby panuje řada mýtů

Společnost Black Cube podala na izraelskou novinářku, jež odhalující reportáž natočila, žalobu za pomluvu. Zabývat se jí bude soud v Londýně, kde firma oficiálně sídlí. Podle RFI mnoho lidí v Kongu doufá, že by toto soudní řízení mohlo pomoci odhalit více podrobností o celé operaci a o tom, na koho konkrétně mířila.

Kabila vládl Kongu 18 let, z funkce odstoupil letos v lednu, kdy ho v úřadu nahradil Felix Tshisekedi. Jeho vítězství ve volbách však zpochybňují mnohé pozorovatelské organizace i část opozice. Političtí stoupenci bývalého prezidenta však nadále ovládají většinu státních institucí, jako parlament, regionální shromáždění či guvernérské posty. Podle týdeníku The Economist má tak Kabila v zemi stále rozhodující moc.

Autor: