Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech v Egyptě dostal pas, odjet ale nesmí. Obviněn z ničeho nebyl

Svět

  15:15aktualizováno  20:11
KÁHIRA - Těla dvou českých turistek, které minulý týden za nevyjasněných okolností zemřely v egyptském letovisku Hurghada, budou v úterý převezeny do Česka.

Hurghada - ilustrační foto. foto: Facebook, Hotel Titanic Palace

V Egyptě i nadále zůstává další člen postižené rodiny - otec respektive manžel zesnulých. Místní úřady mu již vrátily cestovní pas, ze země však odjet nesmí. Nebyl ale z ničeho obviněn, sdělil Černínský palác. Ředitel nemocnice v Hurghadě Českému rozhlasu řekl, že ženy byly nejspíš otráveny silným jedem v nápoji.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové egyptské úřady českému turistovi, který přišel o manželku a dceru, vrátily cestovní pas, nicméně má zakázáno vycestovat ze země. Jak dodala, pohybovat po Egyptě se Čech může. "Nebyl obviněn. V současnosti je ale jedinou osobou bezprostředně spojovanou s případem. Policie ho potřebuje k dalšímu vyšetřování," uvedla Grohová s tím, že právě z těchto důvodů Čech zatím nemůže odcestovat do ČR.

Těla dvou zemřelých Češek by mohla být již v úterý dopravena zpět do ČR. "Těla jsou připravována na to, aby byla převezena do České republiky. Kde se v současné chvíli nacházejí, vám nedokážu říci. Během zítřka by ale měly být rakve zapečetěny a připraveny v Káhiře a nic by nemělo bránit jejich převozu," řekl David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Klient i jeho rodina byli pojištěni u pojišťovny Allianz. Právě ta má nyní na starosti převoz těl. Žádné podrobnosti již ale sdělovat nebude. "Klient z egyptského případu v hovoru s asistenční službou Allianz požádal, aby Allianz pojišťovna neposkytovala médiím jakékoliv informace k příletu ostatků i jeho do ČR, stejně jako další informace o aktuálním dění v tomto případu. Pokud klient tento požadavek vznesl, jsme vázáni zachováním mlčenlivosti," sdělila Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz. Jak již dříve uvedla, pojišťovna vyslala do Hurghady psycholožku, která byla Čechovi k dispozici. Ta na místě zůstala jen několik dní a v neděli večer odcestovala zpátky domů. S ohledem na lékařské tajemství psycholožka s médii nekomunikovala.

České turistky zemřely v hotelovém pokoji minulý týden v noci na úterý. Podle informací České televize bylo zemřelé ženě 36 let a její dceři osm.

Předtím údajně celá rodina trpěla střevními problémy. Mrtvé nalezl jejich otec respektive manžel, který byl následně rovněž hospitalizován a lékaři mu vypumpovali žaludek. Nejdříve se spekulovalo o otravě z jídla, jak ale pro Český rozhlas uvedl ředitel nemocnice v Hurghadě, na žaludky žen musel působit silný jed, který nejspíš požily v nápoji.

Místní vyšetřovatelé dosud oficiálně nezveřejnili výsledky pitvy a ani v souvislosti s úmrtím nikoho neobvinili. Lidové noviny s odkazem na zprostředkované vyjádření egyptské policie o víkendu napsaly, že ve vyšetřovacích verzích policistů je "úplně nejvýše" vražda, ze které je podezřelý manžel zemřelé.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat