Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čechům budou v Chorvatsku pomáhat konzulární jednatelství, na Jadran vyrazí i čeští policisté

Svět

  12:12
Rijeka (Chorvatsko) - Českým turistům v Chorvatsku budou stejně jako v minulých letech i v letošní sezoně pomáhat dvě konzulární jednatelství přímo u moře. Působit budou v zemi na Jadranu po loňské pauze opět i čeští policisté. Novinářům to dnes v Rijece řekl český chargé d’affaires Slavomír Goga.

Chorvatsko - moře, opuštěné pláže, západ slunce. foto: Pohled za hranice

„V Chorvatsku budou v letošní letní turistické sezoně fungovat dvě konzulární jednatelství ve Splitu a Rijece, plus standardně konzulární úsek velvyslanectví v Záhřebu,“ řekl Goga.

Snáze do Chorvatska? Stačit bude pouze jedna dávka vakcíny, obě strany ladí technické detaily

Konzulární jednatelství v Rijece bude v provozu v červenci a srpnu. Ve Splitu, kde je sezona delší a jezdí tam i více českých turistů, otevře už v půli června a zavře v polovině září. Jejich pracovníci budou českým občanům k dispozici osobně v úředních hodinách v kancelářích umístěných v centrech obou měst, na telefonu pak budou 24 hodin denně.

„Na ně se budou moci čeští občané obracet, pokud budou potřebovat náhradní cestovní doklady nebo poradit s těžkou životní situací,“ řekl Goga. Za složitou situaci se podle něj považuje i nákaza covidem-19.

Podle českého konzula v Chorvatsku Pavla Duchoně je nejčastější náplní práce jeho oddělení vydávání náhradních cestovních dokladů. Často ale pomáhají v případě hospitalizace českých občanů. „Náš největší benefit je, že čeští turisté vidí, že v tom nejsou sami,“ uvedl Duchoň.

Z Hlavního nádraží v Praze vyjel 28. května 2021 první letošní vlakový spoj...
Na maďarsko-chorvatských hranicích cestu před čtvrtou hodinou ráno přerušila...

Čeští policisté působící v Chorvatsku podle něj odvádějí velký kus práce a konzulátu v mnohém usnadňují práci. Rychle řeší situace typu lehké dopravní nehody a efektivněji než konzulát zvládají například pátrání po ztracených českých občanech.

„Právě v takovýchto případech, kdy jde o efektivitu a rychlost, jsou policisté velkým přínosem,“ řekl. Dodal, že tento přínos umocňuje také skutečnost, že jsou vysílaní příslušníci často bilingvní, tedy že aktivně hovoří dvěma jazyky.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat