9. února 2017 13:14, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čechům zadrženým v Turecku hrozí až 15 let vězení. Seznámí se s důkazy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

Ankara Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, dva čeští dobrodruzi, kteří byli kvůli svým prokurdským aktivitám zadrženi v Turecku, se po téměř třech měsících ve vazbě dozvědí, jaké důkazy proti nim turečtí vyšetřovatelé mají.

Mehmet Patlak, státní zástupce provincie Sirnak, proti dvěma Čechům dokončil obžalobu. Informoval o tom turecký list Milliyet. Všelichovou a Farkase v ní viní z členství v ozbrojené teroristické organizaci a navrhuje výši trestu v horní polovině sazby, tedy v rozmezí 7,5 roku až patnáct let.

Aktivisté byli zadrženi tureckou policií loni 13. listopadu na hraničním přechodu Habur při pokusu o vycestování do sousedního Iráku, odkud chtěli dále putovat do syrského Kurdistánu. Policisté u nich na místě zadrželi propagační materiály Lidových obranných jednotek (YPG), které jsou považovány za ozbrojené křídlo kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD).

Na rozdíl od západní Evropy, která má Kurdy za spojence v boji s islamisty v Sýrii, Turecko obě organizace považuje za teroristická uskupení, která mají za cíl rozvrátit turecký režim.

Podle listu Milliyet se obžaloba opírá zejména o data z mobilních telefonů Všelichové a Farkase. Na paměťových kartách vyšetřovatelé nalezli zvukové soubory i videa, která pocházejí z oblasti Rojavy, jak Kurdové nazývají severní Sýrii.

Oba Češi se svými cestami do oblasti ostatně netajili ani na sociálních sítích, kde Všelichová vystupovala pod přezdívkou Zelane Botan, zatímco Farkas zvolil pseudonym Serxwebun Botan. Podle vyšetřovatelů šlo o bojová jména, která jsou běžná v paramilitárních jednotkách.

List Milliyet ovšem s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že Všelichová i Farkas vinu popírají. Jejich působení mezi Kurdy mělo prý vždy humanitární charakter. A kurdská jména na sociálních sítích jim dali sami Kurdové kvůli snadnější výslovnosti.

Popírají také spojitost se zbraněmi. Na několika fotografiích sice pózují s kalašnikovem v ruce, v bojové akci se ale prý nikdy neocitli. Kromě toho oba zdůraznili, že YPG je spojencem v boji proti Islámskému státu.

  • 21Diskuse

Najdete na Lidovky.cz