Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Mayová rezignuje. Z čela konzervativců odstoupí 7. června, pak bude strana hledat nového premiéra

Svět

  10:23aktualizováno  12:47
Londýn - Premiérka Theresa Mayová 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. Oznámila to v pátek po schůzce s šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce.

Premiérku pohltily ke konci projevu emoce. foto: Reuters

Kdo zamíří do Downing Street 10? Boj o místo Mayové začal, spekuluje se o Johsonovi

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit parlamentem již třikrát odmítnout dohodu o brexitu. 

„Oznamuji, že rezignuji na pozici Konzervativní a Unionistické strany v pátek 7. června,“ uvedla v pátek premiérka při projevu v Downing Street 10. „Udělala jsem vše, aby poslanci podpořili mou dohodu. A stále věřím, že jsem udělala správně.“ 

Theresa Mayová byla druhou premiérkou Velké Británie po Margaret Thatcherové. Z...
Premiérka Mayová oznámila, že opustí pozici šéfky Konzervativní strany k 7....

Aby Británie mohla z Evropské unie odejít, bude muset nový premiér či premiérka „najít konsenzus v parlamentu, kde jsem ho já nenašla“. „Takového konsenzu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou všichni účastníci diskuze ochotni ke kompromisům,“ poznamenala Mayová.

Připomněla přitom radu, kterou jí kdysi dal Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí z nacisty okupovaného Československa: „Nezapomínejte, že kompromis není nadávka. Život závisí na kompromisu.“ „Měl pravdu,“ řekla poznamenala Mayová o slovech Wintona, který žil v jejím volebním okrsku.

„Bylo mi ctí, sloužit jako premiérka. Druhá premiérka v historii, ale určitě ne poslední,“ řekla se slzami v očích Mayová. „Neodcházím nešťastná, ale s neuvěřitelnou a přetrvávající vděčností, že jsem mohla sloužit zemi, kterou miluji,“ dodala premiérka zahlcená emocemi a odešla od řečnického pultíku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po pátečním oznámení odchodu premiérky Theresy Mayové ocenil její „statečnou práci“ a zároveň se vyslovil pro rychlé vyjasnění brexitu. Podle agentury AFP o tom informoval prezidentský palác.

Budoucnost Británie a konzervativců

Mayová v pozici premiérky zůstane, dokud si Konzervativní strana nezvolí nového lídra, což by mělo proběhnout týden po jejím odchodu z čela strany.  Podle deníku The Times by Británie nového premiéra mohla mít koncem července. 

Britská premiérka Theresa Mayová plakala na konci svého projevu.

„Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země,“ vzkázal vládní straně předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něho další týdny vnitrostranických bojů uvnitř konzervativního tábora.

Konzervativci utrpěli začátkem měsíce těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídají i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

Řešila brexit i Skripalovy

Ministerskou předsedkyní se Mayová stala v červenci 2016. V premiérské funkci i v křesle vůdce britských konzervativců vystřídala Davida Camerona, jenž odstoupil po referendu o brexitu, ve kterém Britové v červnu 2016 dali sbohem Evropské unii a které Cameron osobně vyhlásil. 

Po „železné lady“ Margaret Thatcherové je druhou premiérkou v dějinách Británie. Do té doby byla od května 2010 ministryní vnitra. Před nástupem do premiérského úřadu sice byla pro členství v EU, ale držela se stranou předreferendové kampaně. Po referendu prohlásila, že brexit je nevyhnutelný a opakovaně odmítala výzvy k uspořádání nového hlasování s tím, že je nutno respektovat výsledek toho prvního.

Kromě brexitu musela Mayová jako premiérka řešit například kauzu kolem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem loni v březnu na jihu Anglie, která vedla k diplomatické roztržce s Ruskem. Potýkala se také s migrační krizí. Na jednáních EU hájila politiku své vlády, která byla proti rozdělení uprchlíků podle kvót.

Proces volby lídra Konzervativní strany

Proces, na který má dohlížet takzvaný Výbor 1922, jež sdružuje většinu konzervativních poslanců, by se měl odehrát přibližně takto:

Nominace kandidátů:

Jednotlivé uchazeče o kandidaturu na vůdce strany musí nominovat alespoň dva další konzervativní poslanci. Mayovou pravděpodobně touží nahradit větší počet konzervativních poslanců, takže adeptů na kandidáty by mohlo být hodně.

Hlasování poslanců:

  • Konzervativní poslanci absolvují několik kol hlasování, aby zúžili počet uchazečů o kandidaturu. Pokaždé budou vyzváni, aby v tajném hlasování dali hlas svému favoritovi, přičemž osoby s nejmenším počtem hlasů budou vyřazovány.
  • Tento proces se bude opakovat tak dlouho, dokud nezůstanou jen dva kandidáti. V předchozích volbách se hlasovalo pravidelně vždy v úterý a ve čtvrtek.

Hlasování členské základny:

  • O vybraných dvou kandidátech bude posléze rozhodovat v korespondenčním hlasování širší členská základna strany. Vítěz hlasování bude vyhlášen novým vůdcem. Konzervativci měli k březnu 2018 124 000 členů.
  • Není přesně stanoveno, jak dlouho má celý proces hlasování trvat. Při poslední volbě nového vůdce v roce 2016 trvalo hlasování asi devět týdnů do chvíle, kdy soupeřka Mayové, Andrea Leadsomová, z volebního klání odstoupila. A při předcházejícím hlasování v roce 2005 trval celý proces asi měsíc.

Kdo je premiérem během hlasovacího procesu?

Očekává se, že Mayová zůstane ve funkci premiérky, dokud nebude vybrán její nástupce v čele strany, ačkoliv některá místní média už naznačila, že by mohl být na přechodné období volby jmenován nějaký výkonný vůdce.

zdroj: ČTK

Autoři: ,