Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Centrální Čínu paralyzují velké záplavy. Voda dokonce uvěznila cestující v metru

Čínská provincie Che-nan bojuje se záplavami. foto: Reuters

Čínská provincie Che-nan bojuje už druhým dnem se záplavami, které si podle nové bilance vyžádaly nejméně 18 obětí. Počet mrtvých ale bude s velkou pravděpodobností dále stoupat, protože do řady míst se ještě nedostali záchranáři.
  10:44

V místní metropoli Čeng-čou uvěznila voda cestující v metru. Zpravodajský server CNN napsal, že se lidé drželi tyčí v zaplavených vozech, kde jim voda vystoupala až ke krku.

Čínská provincie Che-nan bojuje se záplavami.
Čínská provincie Che-nan bojuje se záplavami.

V Čeng-čou během jediné hodiny v úterý napršelo více než 20 centimetrů vody. Zatím není jasné, kolik lidí v metru zůstalo uvězněno. Podzemní dráha v Čeng-čou, která má 153 stanic na několika linkách, v úterý po zaplavení zastavila provoz.

Po celém Čeng-čou, kde žije 12,6 milionu obyvatel, pokračují záchranné práce, na kterých se podílí tisíce příslušníků záchranných složek. Z níže položených částí města zatím bylo evakuováno více než 100 000 lidí.

Deště také po celém městě způsobily výpadky proudu. Jedna z nemocnic, kde je téměř 10 000 pacientů, se ocitla úplně bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie zcela zaplaveného přízemí. Elektřina vypadla také na jednotkách intenzivní péče, informovala na sociální síti weibo jedna z příbuzných pacientů. Zdravotníci podle ní manuálně pumpují vzduch do plic lidem závislým na ventilátorech.

PETRÁČEK: Vina za povodeň. Když kult klimatu oslabuje ochranu před průšvihy

Státní tisk později výpadek v nemocnici potvrdil s tím, že 600 kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno. Do středečního rána byla obnovena dodávka elektřiny na jednotkách intenzivní péče.

Povodně postihly také okolní města. Úřady vyslaly více než 6000 hasičů a 2000 příslušníků policie a armády pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými operacemi v postižené oblasti.

V létě jsou v některých částech Číny povodně běžné. Nedávné rekordní deště ale poplašily vědce i oficiální činitele, kteří se ptají, zda je země dostatečně připravená na extrémnější a nepředvídatelnější počasí.

Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila ekologická organizace Greenpeace, hrozí velkým metropolitním oblastem kolem Pekingu, Šanghaje a Kuang-čou/Šen-čenu vysoké riziko extrémních veder a dešťových srážek.

Tchajwanský výrobce elektroniky, firma Foxconn, která má v Čeng-čou největší továrnu na montáž iPhonů, oznámila, že její provoz povodně nijak nepostihly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!