Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump vyhlásil ‚ceny‘ za fake news. Polský prezident mu za to poděkoval

Prezident Donald Trump na svém golfovém hřišti Trump International Golf Course... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump na svém golfovém hřišti Trump International Golf Course... | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něho přinášejí lživé zprávy. Mezi držiteli cen za falešné zprávy (Fake News Awards) se objevily například televize CNN či deníky The New York Times či The Washington Post, které dlouhodobě přinášejí kritické materiály o šéfovi Bílého domu a Trump se o nich vyjadřuje nelichotivě.

„A vítězem cen FAKE NEWS se stává...,“ napsal Trump na Twitteru s odkazem na webové stránky vedení Republikánské strany, které obsahovaly seznam desítky článků či příspěvků zpravodajských televizí. Udělení cen založil Trump na výběru desítky článků, mezi nimiž figurovaly přiznané zpravodajské omyly či názorový text.

Všechny fake news se nějakým týkaly administrativy Donalda Trumpa. Celkem v osmi případech šlo o materiály, u nichž média přiznala omyl a v krátké době svá tvrzení korigovala. U dvou se jednalo o pouhé tweety novinářů, ze kterých nevzešel žádný článek a novináři svou chybu rychle opravili.

09.prosince 2017 v 23:01, příspěvek archivován: 18.ledna 2018 v 11:41

.@DaveWeigel @WashingtonPost put out a phony photo of an empty arena hours before I arrived @ the venue, w/ thousands of people outside, on their way in. Real photos now shown as I spoke. Packed house, many people unable to get in. Demand apology & retraction from FAKE NEWS WaPo! https://t.co/XAblFGh1ob

Jako fake news číslo 1 označil Bílý dům názorový článek Paula Krugmana, který vyšel v The New York Times. Autor v něm předpovídal, že Trumpovo vítězství ve volbách bude ranou pro americkou ekonomiku a přinese celosvětovou recesi. Svou predikci po třech dnech změnil a uznal svou chybu.

Na dalších místech figuruje například reportáž CNN založená na nepravdivém tvrzení, že Trumpův syn Donald měl tajný přístup k dokumentům serveru WikiLeaks, či chybná zpráva ABC News o bývalém Trumpově poradci Michaelu Flynnovi, za níž televize potrestala zodpovědného novináře.

„Studie ukázaly, že přes 90 procent mediálních výstupů o prezidentu Trumpovi je negativních,“ píše se v nepodepsaném textu uvádějícím zmíněný seznam.

Podpora z Polska

V boji proti fake news Donalda Trumpa na Twitteru podpořil polský prezident Andrzej Duda a zároveň svému americkému protějšku poděkoval. 

„Prezident Trump znovu zdůraznil sílu falešných zpráv. Děkuji. Musíme nadále bojovat proti tomuto jevu. Polsko zažívá moc falešných zpráv z první ruky. Mnoho evropských a dokonce i amerických úředníků utváří své názory na Polsko na základě neúprosného toku falešných zpráv,“ napsal Duda na Twitter.

18.ledna 2018 v 13:46, příspěvek archivován: 18.ledna 2018 v 15:56

President Trump @realDonaldTrump just stressed again the power of fake news. Thank you. We must continue to fight that phenomenon. Poland experiences fake news power first hand. Many European and even US officials form their opinions of PL based on relentless flow of fake news.

Média v reakcích na udělení cen vesměs uvedla, že u většiny zveřejněných materiálů přiznala chyby. Jedinou výjimkou byl článek deníku The New York Times o tom, že Trumpova administrativa skryla zprávu o stavu klimatu. Vedení deníku se tehdy omluvilo jen za část mylné zprávy.

Kvůli falešným či neúplným článkům se několik novinářů dočkalo trestu a někteří dokonce přišli o práci. 

Spolupráce s Ruskem

Jako jedenáctý bod na seznamu největších fake news figuruje informace o „tajné dohodě s Ruskem“. Žádná prý nebyla. Pod touto zprávou je připojen tweet amerického prezidenta. 

„No, když se teď ukazuje, že tajné dohody s Ruskem byly poplašná zpráva a jediná dohoda byla mezi Hillary Clintonovou a FBI/Ruskem, snaží se mě (Mainstreamová) Fake News Média a tato nová falešná kniha zasáhnout na všech frontách. Měli by zkusit vyhrát volby. Smutné!“

05.ledna 2018 v 15:32, příspěvek archivován: 18.ledna 2018 v 11:38

Well, now that collusion with Russia is proving to be a total hoax and the only collusion is with Hillary Clinton and the FBI/Russia, the Fake News Media (Mainstream) and this phony new book are hitting out at every new front imaginable. They should try winning an election. Sad!

Bílý dům se tak snaží říct, že se Trumpův volební tým nedopustil žádného protiprávního jednání během volební kampaně a nespolupracoval s Ruskem. V celé této záležitosti stále probíhá vyšetřování a není tak možné potvrdit, ani vyvrátit tuto zprávu.

„Prezident Trump téměř nikdy nepřizná omyl, i když již učinil přes 2000 nepravdivých či zavádějících prohlášení,“ uvedl ve své analýze deseti fake news deník Washington Post.

Trump si za své neustálé útoky na média vysloužil kritiku i mezi zákonodárci. V souvislosti s udílením cen se ozval i vlivný republikánský senátor John McCain, který ve středu Trumpa prostřednictvím washingtonského listu vyzval, aby své ataky na tisk zmírnil.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...