Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v Polsku skupují léky s pseudoefedrinem. Ve velkém

Svět

  12:36
VARŠAVA - V lékárnách v polských městech u českých hranic v poslední době přibylo zákazníků z Česka. Kupují v nich léky s obsahem pseudoefedrinu, jejichž prodej je v České republice pod kontrolou, protože je lze zneužít k výrobě drog. Informuje o tom na svých internetových stránkách polský list Gazeta Wyborcza s odvoláním na Glos Ludu, list Poláků žijících v Česku.
Pseudoefedrin, ilustrační foto

Pseudoefedrin, ilustrační foto foto:  František Vlček, Lidové noviny

V Polsku se řada léků s obsahem pseudoefedrinu dá koupit bez lékařského předpisu. "Jen v roce 2009 lékárny ve Slezském vojvodství prodaly o několik set tisíc balení léků s pseudeoefedrinem více než o rok dříve," řekla Glosu Ludu Izabela Majewská, šéfka slezského úřadu pro kontrolu léků.

Prodej těchto léčiv vzrostl hlavně v příhraničních lékárnách. Jejich majitelé tvrdí že největší zájem je o Ibuprom zatoki, který je určen k léčbě bolestí dutin. "Nemůžeme proti tomu nic dělat, protože nakupovat léky bez receptu není porušení zákona," uvedl k tomu mluvčí policie Cieszyně Ireneusz Brachaczek.

Někteří čeští zákazníci prý chtějí kupovat i deset balení léků s pseudeofedrinem, lékárníci jim ale prodávají jen dvě krabičky. Nicméně nikdo lidem z Česka nezabrání v tom, aby neobešli více lékáren. Navíc tyto medikamenty lze nakupovat ve velkém na internetu.

Přípravky s pseudoefedrinem - Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip - byly již od loňského května zařazeny do kategorie léků bez receptu s omezením, takže byly dostupné jen na průkaz. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Jeho rozhodnutí znamenalo od října i otevření prodeje bez registrace. Nyní mohou lékárníci ověřovat totožnost toho, kdo kupuje lék s pseudoefedrinem, a prodat mu můžou nejvýše 30 tablet či sáčků některého ze šesti přípravků. Nejsou však již schopni zjistit, zda si dotyčný nekoupil léky v podobném množství v jiné lékárně.

Dnes se má česká vláda zabývat novelou zákona o léčivech, která by měla upravit výdej léků s pseudoefedrinem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat