Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Český plán s municí Ukrajině zachránil celé vesnice, chválí britský list

Ukrajinská houfnice DANA české výroby v bojích u Avdijivky (10. února 2024) foto: 110. mechanizovaná brigáda Marka Bezručka

Pokud je dělostřelectvo králem bitev, jeho současnou šedou eminencí je Česká republika, píše o iniciativě vlády Petra Fialy na nákup munice pro Ukrajinu britský list The Telegraph. Vyzdvihuje, že díky nápadu nemusejí ukrajinští vojáci šetřit už tak nedostatečným množstvím nábojů. „Malinká východoevropská země“ podle deníku pomáhá tomu, že Ukrajina nepřišla o další oblast.
  18:02aktualizováno  19:02

„Češi pro Ukrajinu našli téměř milion střel přesně ve chvíli, kdy Ukrajina tento milion střel nejvíc potřebuje – na vrcholu ruské zimní ofenzivy. Nepřeháníme, když řekneme, že česká dělostřelecká iniciativa pravděpodobně zachránila celá ukrajinská města. A to tak, že ukrajinské armádě dala palebnou sílu na to, aby čelila mnohem větší ruské armádě,“ píše The Telegraph.

List však jásá trochu předčasně. Poradce české vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojartotiž agentuře Reuters řekl, že první dodávky munice v rámci české iniciativy by měly dorazit na Ukrajinu teprve v červnu. „Aktuálně dodávky velkorážové munice pocházejí ještě z předešlých objednávek. První dodávky z takzvané ‚české muniční iniciativy‘ lze na Ukrajině očekávat nejpozději v červnu,“ vysvětlil.

Zároveň upozornil, že dodávky nasmlouvané mimo iniciativu budou pokračovat nejméně rok. Také Fiala informoval, že dodávky v rámci české iniciativy se mají zrealizovat teprve během několika měsíců.

The Telegraph v článku uvádí, že Rusko šlo do války s dvakrát tak velkým dělostřeleckým arzenálem, než tehdy měla Ukrajina. „Ale není to převaha v dělech. Na čem skutečně záleží – je to náskok v nábojích,“ zdůrazňuje s tím, že právě díky nesporné síle dělostřelectva je možné při analýze zásob dělostřelecké munice na obou stranách konfliktu mapovat jeho průběh.

„Strana, která má více nábojů, pravděpodobně zvítězí,“ pokračují Britové a svým čtenářům také připomínají historii dodávek munice ze Severní Koreje a problémů s americkou pomocí, kterou blokuje Kongres.

Zmiňují přitom šéfa americké sněmovny Mikea Johnsona. „Johnson napovídal plno věcí, když vysvětloval svůj nesouhlas s pomocí Ukrajině, ale všechno to jsou vytáčky. Prostá pravda je, že zneuznaný exprezident Donald Trump, který letos kandiduje na prezidenta a je zvláštně nakloněn ruskému vůdci Vladimiru Putinovi, vyjádřil svůj ambivalentní postoj vůči Ukrajině. A Johnson tuto ambivalenci přetavil v jednohlasou kongresovou blokádu americké pomoci Ukrajině,“ dodává.

Obyvatel Záporoží odstraňuje trosky ze svého bytu poškozeného ruským raketovým útokem. (22. března 2024)

Právě kvůli Trumpově nechuti dodávat Kyjevu munici i zpoždění unijního plánu na vlastní dodávky Ukrajincům začaly docházet náboje. Zatímco Rusové jich díky pomoci KLDR mají dost.

„Ale pak, 18. února, šéf české obranné politiky Jan Jireš šokoval své publikum na mnichovské bezpečnostní konferenci, když oznámil, že jeho vláda našla 800 tisíc kusů munice ‚nacházející se v nezápadních zemích‘. Tyto země zřejmě zahrnují Jižní Koreu, Turecko a Jihoafrickou republiku,“ popisuje britský deník.

Jireš je náměstkem pro řízení sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany a v Mnichově tehdy také podle Politica řekl, že většina zapojených států z politických důvodů nechce podporovat Ukrajinu napřímo, a tak potřebuje prostředníka – tím se stává Česká republika pod podmínkou, že ostatní spojenci Ukrajiny pomohou se zaplacením nakoupené munice.

Po zveřejnění iniciativy se navíc začaly přidávat další země včetně Dánska či Kanady. „Brzy se k českému dělostřeleckému klubu připojilo dalších třináct zemí. Během tří týdnů Jireš se svými kolegy vybral 1,5 miliardy dolarů,“ upozorňuje s tím, že ukrajinští vojáci s jistotou, že brzy dorazí další náboje, najednou nemuseli šetřit i tím málem, co mají, a zahájili palbu.

Zastavili ústup od Avdijivky, vrátili se a podnikli protiútok. Podle Telegraphu si tehdy také konečně užili pocit, že se blíží něco jako adekvátní dělostřelecká podpora, a zastavili ruskou ofenzivu v několika vesnicích. „Dělostřelectvo – jeho nedostatek – je hlavním důvodem, proč Ukrajinci v zimě a na jaře téměř ztratili celou východní oblast. A dělostřelectvo – milion střel dohodnutých malinkou východoevropskou zemí – je hlavním důvodem, proč Ukrajinci nepřišli o celou oblast,“ míní list.

„Pokud je dělostřelectvo králem bitev, pak jeho současnou šedou eminencí je... Česká republika,“ uzavírají svou chválu britské noviny.

Podle vojenských pozorovatelů je nicméně zpomalení ruského postupu po záboru Avdijivky spíše dán vyčerpáním invazních sil, které mají mohutné ztráty a musejí zdlouhavěji čekat na doplnění záloh.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve středu řekl, že armáda začne munici z české iniciativy dostávat už brzo. „Podle prvních náznaků se naši muži na frontě v nejbližší době dočkají navýšení dodávek munice. Česká iniciativa je koncipována tak, aby se realizovala v průběhu celého roku. První munice bude dodána v nejbližší době, poté budou v průběhu roku přicházet nové dodávky,“ řekl šéf ukrajinské diplomacie.

„Česká iniciativa je výborná, ale ani zdaleka nestačí,“ zdůraznil také Kuleba, podle nějž se Kyjev bude snažit o další podobné dodávky.

Autor: