Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český velvyslanec v Myanmaru zachraňuje památku UNESCO, pošle peníze na opravu proslulé pagody

Pagoda ve městě Bagan, jejíž opravu se rozhodl zaplatit Český velvyslanec v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pagoda ve městě Bagan, jejíž opravu se rozhodl zaplatit Český velvyslanec v... | foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Pagan Před třemi lety Myanmar zažil největší zemětřesení v historii. Český velvyslanec v zemi nyní prohlásil, že zaplatí opravu proslulé pagody ve městě Pagan, která byla při tomto přírodním neštěstí poničena. Starověké město bylo společně s unikátními pagodami v červenci zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

„Vedlo mne k tomu přání moje a mé manželky osobně se podílet na restaurování či konzervaci některé z tisíců pagod v Paganu,“ vysvětlil pro Lidovky.cz velvyslanec České republiky v Myanmaru Jaroslav Doleček. „A to se podařilo,“ dodal.

Pagodu zničilo zemětřesení v roce 2016.
Socha Buddhy uvnitř pagody.

Na opravu buddhistické stavby, která nově patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, se Doleček rozhodl přispět částkou 2,7 milionu myanmarských kyatů, což je přibližně 41 tisíc korun. O jeho rozhodnutí informoval server The Myanmar Times. „Ano, skutečně jsem se tak rozhodl,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Doleček.

Co to je Pagoda?

  • Pagoda je označení pro buddhistickou věžovou stavbu.
  • Vyvinula se ze známější indické stúpy, což je stavba symbolizující klid a mír.
  • Je běžně k vidění ve východní a jihovýchodní Asii.

„Řekli jsme mu o dvou pagodách, které je potřeba opravit a zakonzervovat. Pan Doleček zaplatí opravu jedné z nich,“ řekl U Myint Than, zástupce ředitele místního oddělení archeologie. 

„V minulosti jsme se pokoušeli pagody opravit, ale dopustili jsme se mnoha chyb. Nyní máme podporu světové organizace UNESCO a rekonstrukce provádíme podle jejích standardů,“ uvedl Than. Dle jeho názoru organizace poskytla restaurátorům cenné znalosti.

Pagan konečně na seznamu UNESCO

Starověké město Pagan dlouhá léta usilovalo o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zápisu bránily mimo jiné dvousetmetrová rozhledna pro turisty uvnitř archeologického areálu či rekonstrukční zásahy z devadesátých let minulého století, kdy restaurátoři použili k obnově poničených chrámů novodobé materiály. Letos v červenci se město společně s více jak dva tisíci pagodami a chrámy zápisu konečně dočkalo. 

V srpnu 2016 došlo v celém Myanmaru k největšímu zemětřesení v historii země. Během přírodní katastrofy bylo v Paganu poničeno 380 budov, a to včetně proslulých pagod. Mnoho z nich bylo již v minulosti opraveno, avšak 23 pagod stále potřebuje odborně zrestaurovat. Jednu z nich si právě vybral i Doleček. Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály si tehdy vyžádalo čtyři oběti a dvacet zraněných.

Pagody a chrámy, kterých se ve městě Pagan nachází přes dva tisíce, jsou po dlouhá léta cílem mnoha turistů, řadí se dokonce mezi nejnavštěvovanější místa v Barmě. Přičemž Pagan samotný patří mezi nejvýznamnější historické památky v jihovýchodní Asii.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...