Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Český kněz, který spolupracoval s StB, působí na nunciatuře v Berlíně

Kněz - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněz - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Bývalý generální sekretář katolické České biskupské konference Karel Simandl, který na funkci před deseti lety rezignoval kvůli prokázané spolupráci s komunistickou Státní bezpečností, působí jako diplomat na papežské nunciatuře v Berlíně. Ve středu o tom informoval německý deník Bild. Ředitel berlínského památníku obětem komunistické diktatury Hubertus Knabe vyzval církev, aby Karla Simandla z nunciatury stáhla.

Nyní osmapadesátiletý Simandl podepsal spolupráci s StB v roce 1975. Sám později uvedl, že když mu nebylo umožněno studium na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, podlehl nabídce StB, která mu umožnila vycestovat do zahraničí. Z Říma, kde studoval, však prý oznámil tehdejšímu ministru vnitra, že další spolupráci s StB odmítá.

Podle archivních materiálů StB, které si Bild v Česku vyžádal, ale trvala Simandlova spolupráce s StB až do roku 1989. Po roce 1987, kdy byl povolán jako úředník na vatikánskou Kongregaci pro biskupy, podle archivních materiálů dodával StB dokumenty přímo z Říma. V té době údajně předal komunistické tajné policii skici a plány různých míst ve Vatikánu a poskytl jí rovněž kopie zpráv východoněmeckých biskupů pro papeže, které se zabývaly postavením katolické církve v komunistické Německé demokratické republice.

Rezignace na funkci

V roce 1995 se Simandl vrátil do Česka, kde pak působil jako sekretář České biskupské konference. V roce 2003 nabídl rezignaci na tuto funkci, když se jeho jméno objevilo v seznamech agentů StB, vedení České biskupské konference ji ale nepřijalo. Úřad Simandl opustil až o rok později, když se ukázalo, že jeho spolupráce s StB byla intenzivnější, než sám přiznával.

Podle Bildu nyní Simandl působí na papežské nunciatuře v Berlíně. Nuncius Nicola Eterovic ale odmítl s deníkem o Simandlovi mluvit.

Ředitel berlínského památníku obětem komunistické diktatury Knabe vyjádřil pobouření nad Simandlovým působením na diplomatickém zastoupení Vatikánu v Německu. "Vyzývám katolickou církev, aby prozkoumala případ Simandl, a pokud se potvrdí podezření, aby z toho vyvodila patřičné důsledky. Není možné, aby duchovní, který své bratry ve víře zradil tajné policii, nadále zastával v církvi významné postavení," uvedl Knabe.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...