Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdor proti papeži. Italské církevní procesí vzdalo hold vězněnému mafiánovi

Svět

  21:45
ŘÍM - Ostrou kritiku Říma vyvolalo katolické procesí v jihoitalské Kalábrii, které vzdalo hold jednomu z předáků místní mafie drženému v domácím vězení. Podle agentury AP šlo o zjevný akt vzdoru vůči papeži Františkovi, který před dvěma týdny při návštěvě tohoto kraje členy místní mafiánské organizace ´Ndrangheta exkomunikoval. Akci dnes odsoudil italský ministr vnitra.

Ostrou kritiku Říma vyvolalo katolické procesí v jihoitalské Kalábrii, které vzdalo hold jednomu z předáků místní mafie drženému v domácím vězení. foto: ČTK

Církevní průvod v kalábrijském městečku Oppido Mamertina, v němž byli vedle představitelů místního duchovenstva i starosta a řada obyvatel, se ve středu odchýlil od plánované trasy procesí a zamířil k domu, v němž si odpykává trest jeden z mafiánů. Účastníci průvodu mu vzdali hold se sochou Panny Marie na ramenou.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr vnitra Angelino Alfano dnes označil akci za "ubohou a nechutnou" a ocenil trojici policistů, kteří na protest proti ní procesí opustili. Místní prokurátor zabývající se zločiny mafie Nicola Gratteri agentuře AP řekl, že akce věřících byla zřejmě reakcí na Františkův "diktát". Vatikán se k procesí nevyjádřil.

Hlava katolické církve během červnové návštěvy Kalábrie odsoudila ´Ndranghetu, která je jednou z nejnebezpečnějších skupin organizovaného zločinu v Itálii, jako příklad "adorace ďábla". Podle papeže proti zlu ´Ndranghety je třeba bojovat.

Kalábrijský arcibiskup Giuseppe Fiorini Morosini tento týden prohlásil, že chce dočasně zrušit institut kmotrovství, který umožňuje mafii úspěšně předávat hierarchické vazby z generace na generaci.

Někteří místní lidé včetně části duchovních však mafii, která si jejich přízeň snaží kupovat investicemi do veřejných statků, tiše - či veřejně - tolerují.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat