5. března 2014 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chemikálie, jež zabíjely v Sýrii, patřily syrské armádě, oznámila OSN

Oběti srpnového chemického útoku na předměstí syrského Damašku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti srpnového chemického útoku na předměstí syrského Damašku | foto: Reuters

ŽENEVA Chemické zbraně použité při dvou loňských útocích v Sýrii pocházely ze skladů syrské armády. Dospěli k tomu vyšetřovatelé OSN, kteří dnes informovali Radu OSN pro lidská práva. Odpovědnost za útoky na sebe zatím vzájemně svalovaly syrská armáda a opozice.

Sýrii kvůli útokům loni hrozil odvetný útok připravovaný Spojenými státy. Damašek se mu vyhnul, když přistoupil na zničení svého chemického arzenálu.

Vyšetřovací tým OSN vedený Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem už ve své loňské zprávě dokázal, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, což Damašek a jeho spojenci původně popírali. O původu použitých látek zatím panovaly pochybnosti.

V nejnovější zprávě stojí, že při loňském útoku spáchaném 21. srpna v Ghútě u Damašku a také při březnovém útoku na Chán al-Asal u Halabu byly použity chemikálie shodných vlastností.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k povaze, kvalitě a množství použitých látek je jasné, že útočníci měli přístup do skladů chemických zbraní syrské armády a měli také vybavení a znalosti o tom, jak bezpečně manipulovat s velkým množstvím chemických látek," stojí ve zprávě.

Zprávy o použití chemických zbraní v konfliktu vyvolaly loni široká diplomatická jednání, která v září završilo přijetí rezoluce RB OSN. Rezoluce podobnou akci odsoudila, zakázala syrskému režimu vyrábět i skladovat chemické zbraně a nařídila Damašku spolupracovat při jejich likvidaci.

Damašek s tím souhlasil a poskytl seznam lokalit, kde zbraně skladuje a vyrábí. Likvidaci syrského chemického arzenálu zajišťuje Organizace pro zákaz chemických zbraní. Podle rezoluce RB OSN mají být zbraně zničeny do půlky příštího roku. Likvidovat se budou mimo území Sýrie, avšak jejich vývoz oproti harmonogramu vázne. Zatím se podařilo vyvézt asi třetinu z 1300 tun chemikálií, mezi nimiž je i sarin a yperit.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.