21. října 2019 14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Trenér v americké škole odzbrojil chlapce s brokovnicí. Objímal ho do příjezdu policie

Trenér objímá mladíka, který se chtěl ve škole zastřelit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér objímá mladíka, který se chtěl ve škole zastřelit. | foto: youtube.com/ABC News

PORTLAND/PRAHA Scéna, která mohla vyústit v další tragédii na půdě americké školy, se nakonec stala ukázkou soucitu. Mladíka s brokovnicí v ruce odzbrojil školní trenér amerického fotbalu a následně jej objímal, dokud nepřijela policie.

„Možná máme aktivního střelce ve škola Parkrose High. Potřebujeme více jednotek,“ zaznělo 17. května letošního roku v policejní vysílačce. Zdálo se, možná dojde na nejhorší. Devatenáctiletý Angel Granados-Diaz totiž přišel do školy v Oregonu s brokovnicí. Skrýval ji pod bundou. Uvnitř zbraně měl ale jen jeden náboj a chtěl jej použít proti sobě. To však další studenti nevěděli.Ve chvíli, kdy jej uviděli se zbraní v ruce, začali prchat. Mladík procházel vnitřní krizí a trpěl psychologickými problémy. Naštěstí ale ve škole narazil na Keanona Lowea, školního trenéra amerického fotbalu a bývalého hráče za univerzitní tým Oregon Ducks, který pracuje ve škole i jako ochranka.

Když Lowe uviděl Granados-Diaze, zareagoval pohotově. Bylo mu jasné, že mladík chce ublížit jen sobě. „Viděl jsem pohled v jeho očích. Podíval jsem se na zbraň a viděl jsem, že je pravá. Reagoval jsem instinktivně,“ uvedl pro televizi NBC školní kouč. Chlapci zbraň sebral a zatímco se jej snažil obejmout, předal brokovnici do rukou jednoho z učitelů. Pak chlapce objal a snažil se ho uklidnit.

„Chtěl jsem, aby věděl, že jsem tam pro něj. Řekl jsem mu, že ho zachráním. Že jsem na něj narazil z nějakého důvodu a že život stojí za to žít,“ vysvětlil médiím Lowe. Případ a záběry z bezpečnostních kamer získaly pozornost médií až teď, jelikož se mladík dostal před soud.

Podmínka a pomoc

Po dohodě se státními zástupci nakonec nebude muset do vězení, ale bude muset podstoupit intenzivní sezení s psychology. Za pohyb s nabitou zbraní na veřejnosti dostal tříletou podmínku.

„Během vyšetřování vyplynulo najevo, že pan Granados-Diaz nechtěl na škole zranit nikoho jiného, kromě sebe,“ řekl pro stanici KGW státní zástupce Parakram Singh s tím, že trest mladíkovi jednak pomůže vyřešit jeho psychologické problémy, ale zároveň ponese zodpovědnost za to, že přinesl nabitou zbraň do školy.

„Vesmírné síly působí různými cestami. Měl jsem štěstí a jsem rád, že jsem byl v té třídě pro všechny ty děti a mohl jsem předejít tragédii,“ uvedl kouč, který začal učit na střední škole poté, co se jeho kamarád předávkoval drogami.

mhMartin Hampejs
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.