Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Chorvatsko chce dohodu o příjezdu turistů s pěti státy. Česko je mezi nimi

Dubrovník. foto: Shutterstock

Záhřeb - Chorvatsko chce uzavřít dohodu o příjezdu turistů s pěti státy Evropské unie, mezi nimiž je i Česká republika. Napsal to v úterý záhřebský deník Jutarnji list, podle něhož by po již existující dohodě o otevření hranic se Slovinskem mohly následovat 1. června dohody s dalšími zeměmi.
  14:04

Nejprve je nutné navázat bilaterální vztahy s evropskými státy po vzoru dohody se Slovinskem. Jak se věci nyní mají, koncem týdne by se mohlo vědět, které státy budou následovat s domluveným otevřením hranic od 1. června. Velmi pravděpodobně to budou Česko, Maďarsko, Rakousko a Slovensko a o dva týdny později přibude Německo, informoval Jutarnji list.

„Není nutné, aby se (hranice) otevřely se všemi současně, ale začátek června je plán druhé vlny dvoustranných dohod, zatímco začátek třetí by byl od 15. června, kdy by měly být navázány vztahy s Německem,“ napsal deník, který čerpá z informací získaných na chorvatském ministerstvu turistiky.

Chorvatsko chce podobnou dohodu i s Čínou. Pokud bude epidemiologická situace v Chorvatsku a ve světě příznivá do podzimu, pak existuje možnost, že by koncem srpna nebo začátkem září mohli začít přijíždět čínští turisté, poznamenal Jutarnji list.

Chorvatsko už před deseti dny umožnilo příjezdy turistům ze zemí EU a schengenského prostoru volného pohybu. Původně se to týkalo zahraničních majitelů nemovitostí a plavidel v Chorvatsku, později ale byla interpretace rozšířena i na vlastníky obytných aut stojících v chorvatských kempingových zařízeních. V sobotu ministr vnitra Davor Božinović upřesnil, že se povolení ke vstupu do země vztahuje i na osoby, které mají rezervaci pobytu v hotelích, kempech nebo soukromých ubytovacích zařízeních.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!