Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatsko zakázalo tanec v barech, nejpozději o půlnoci musí zavřít. Z parketů se šířila nákaza

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha/Záhřeb Těsně před začátkem víkendu se chorvatská vláda rozhodla přitvrdit v protikoronavirových opatřeních. Poslední dva dny sledovala strmější přírůstek nových případů nákazy a zatáhla bleskově za brzdu, aby neohrožovala zatím uspokojivý průběh turistické sezony. Od pátečního odpoledne je tak v Chorvatsku výrazně omezen režim v barech nebo diskotékách.

„Na chorvatské poměry to byl prudký nárůst, 130 a 180 nových nakažených, věkový průměr byl 34 let, v tom druhém případě 31 let. To jsou noční kluby,“ sdělil serveru Lidovky.cz český velvyslanec v Chorvatsku Vladimír Zavázal.

Úderem páteční 14. hodiny platí, že všechny bary, diskotéky a další podniky musejí nejpozději o půlnoci zavřít a nikdo nesmí mít v provozu taneční parket: na nich musejí být umístěné stoly a židle.

„Dalo by se říci, že je zakázaný tanec, jde o to, aby se k sobě lidi nepřibližovali na méně než metr a půl. V uličkách to budou nejspíš porušovat, ale v podnicích to nepůjde,“ dodal velvyslanec.

Chorvati uvalili nový zákaz bleskově, aby stihl platit ještě před víkendem, zároveň ho ale omezili desetidenní platností. Chtějí vidět, jak opatření funguje a nezatěžovat obyvatele ani turisty déle, než je nezbytné. O nárůst čísel se postaral hlavně Zábřeh a Split, dvě největší města, a z věkového průměru bylo úřadům zřejmé, že korona se šíří při bujarém nočním životě.

Nejznámějším takovým případem v Chorvatsku je ale pláž Zrče na ostrově Pag, který vyplísnil i český epidemiolog Rastislav Maďar. Přezdívá se mu chorvatská Ibiza, tančí tam hlava na hlavě a pije se sdíleným brčkem z jednoho kbelíku. Stejně jako v nejproslulejším zdejším klastru nákazy, nočním klubu Techtle Mechtle. Česko ale po omezení doby provozu nebo zavření parketů nesáhlo.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.