Agentura AFP ve středu napsala, že mezi občany je mnoho takových, kteří váhají, zda se nechat naočkovat.
Afrika covidu-19 překvapivě vzdoruje. Její obyvatelé jsou odolnější vůči virům, země ale málo testují |
Ze 102 000 očkovacích dávek, jež Malawi zajistila Africká unie (AU), se před jejich úterní expirační lhůtou nestačilo využít 16 400.
Celkem má Malawi k dispozici 530 000 očkovacích dávek - kromě těch od AU také z programu COVAX určeného chudým zemím a od indické vlády. Podle AFP jde o vakcíny firmy AstraZeneca.
Ministr zdravotnictví Charles Mwansambo řekl, že 16 400 nepoužitých dávek pocházejících od Africké unie bude zničeno.
Malawi chce naočkovat 11 milionů lidí, tedy zhruba 60 procent občanů. S očkováním se tam začalo v březnu a zatím je naočkováno 300 000 lidí.
Sociolog Innocent Komwa potvrdil, že mnoho Malawijců váhá, zda se má nechat naočkovat. Podle něj je to důsledek šíření spikleneckých teorií a dezinformací. „Mnoho lidí si to pořád rozmýšlí, potřebovali by trochu popíchnout, aby se rozhodli,“ řekl.
Koronavirus v Africe postupuje, nejvíce případů má Jihoafrická republika a Egypt |
Vláda a představitelé zdravotnictví se podle něj nijak nesnaží zakročit proti šíření nepravdivých zpráv, které se týkají hlavně problémů AstraZeneky v Evropě.
Podle Univerzity Johnse Hopkinse se v Malawi koronavirem nakazilo od začátku epidemie téměř 33 900 lidí a na komplikace covidu-19 tam zemřelo 1133 lidí. Imunolog Gama Bandawe lituje průtahů kolem očkování a očekává, že epidemie v polovině roku zrychlí. „Čekáme, že se dostaneme v příštích šesti osmi týdnech k vrcholu,“ řekl.