Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cílená provokace, zlobí se Bělehrad kvůli vlajce Velké Albánie

Svět

  12:00
BĚLEHRAD - Úterní fotbalové utkání srbského a albánského týmu narušil dron, který nad hřištěm rozvinul vlajku Velké Albánie. Zápas poté přerostl ve střety mezi fotbalisty i fanoušky obou národností, mezi nimiž panuje dlouholeté napětí. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić označil incident za naplánovanou provokaci.

Koncem prvního poločasu začal kolem tribuny a posléze i nad hřištěm létat na dálku řízený dron s vlajkou takzvané velké Albánie, zahrnující i část území sousedních států, včetně Srbska a Kosova. Vlajku nakonec strhl jeden ze srbských hráčů, což vyvolalo hněvivou reakci v soupeřově týmu a následnou bitku. Na snímku se srbský hráč Nemanja Gudelj (vlevo) přetahuje o vlajku s Albáncem Bekimem Balijem. foto: ČTK

Koncem prvního poločasu začal kolem tribuny a posléze i nad hřištěm létat na dálku řízený dron s vlajkou takzvané Velké Albánie, zahrnující i část území sousedních států, včetně Srbska a Kosova. Vlajku nakonec strhl jeden ze srbských hráčů, což vyvolalo hněvivou reakci v soupeřově týmu a následnou bitku. Albánské hráče pak napadli fanoušci, kteří vtrhli na hřiště, a soudce zápas ukončil.

Politický podtón události je o to vážnější, že podezřelým z celé provokace je bratr předsedy albánské vlády Olsi Rama, který údajně letoun na dálku ovládal. Podle původních informací ho policie s dalšími třemi Albánci zadržela, ale ráno srbská i albánská média uvedla, že byl propuštěn a už odletěl do Tirany.

Koncem prvního poločasu říjnového fotbalového zápasu Srbska proti Albánii začal...
Pořádková policie zasahuje proti srbským fanouškům.
Srbská pořádková policie čelí rozvášněným srbským fanouškům.
Potyčka ablánských a srbských fotbalistů.

Co řekne svět?

„Pro mne je ústřední otázkou, jak bude reagovat Evropská unie a UEFA, protože kdyby někdo ze Srbska rozvinul vlajku „Velkého Srbska“ v Tiraně nebo v (kosovské metropoli) Prištině, už by to bylo na pořadu dne Rady bezpečnosti OSN. V tomto incidentu je zejména kontroverzní skutečnost, že to udělal bratr albánského premiéra, který tu má být hostem. To všechno dává celé události politický rozměr a je to politická provokace,“ prohlásil Dačić v rozhovoru, který poskytl deníku Blic.

ČTĚTE TAKÉ:

Předseda albánské vlády Edi Rama má do Srbska přijet 22. října. Bylo by to poprvé po 68 letech, co by Bělehrad navštívil vedoucí albánský činitel. Naposledy tam byl v roce 1946 již zesnulý komunistický diktátor Enver Hodža.

Dačić poukázal i na skutečnost, že celý den před zápasem diplomaté z Evropské unie vyvíjeli tlak na to, aby byli na utkání vpuštěni albánští fanoušci, které srbské úřady zadržely na bělehradském letišti. Albánští fanoušci přitom na zápas vůbec neměli mít z bezpečnostních důvodů přístup.

Incident na srbsko-albánském fotbalovém utkání:

Demonstrace v Tiraně

Podle albánského serveru Ekspres se kvůli zápasu ještě v úterý pozdě večer demonstrovalo v Tiraně a dav zcela zaplnil ústřední náměstí. Podle srbského Blicu se protestující shromáždili i před srbskou ambasádou, kterou střeží policie, incidenty zatím nejsou hlášeny.

K útoku prý ale došlo v srbské části města Orahovac v západní části Kosova. Podle deníku Blic severokosovská rozhlasová stanice Kontakt plus informovala, že skupina výtržníků zhruba 15 minut po přerušení zápasu mimo jiné zaútočila kamením na tamní faru a roztrhala srbskou vlajku.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...