Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Čína jako diplomatická mocnost poprvé předstihla Spojené státy

Svět

  8:19
PEKING/SYDNEY - Čína poprvé disponuje větším počtem diplomatických zastoupení v cizině než Spojené státy. Svědčí to o globálních ambicích Pekingu, uvedla ve středu agentura AFP s odvoláním na studii australského střediska Lowy Institute for International Policy, které se specializuje na asijskou bezpečnost.

Americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching. foto: Reuters

Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.

„Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice,“ uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.

„Tato čísla jsou dobrým ukazatelem geopolitických změn,“ poznamenala AFP.

Nakonec rozhodne kvalita diplomacie

Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowy Intitute. „Kvantita je jedna věc, ale o skutečném posílení mezinárodního postavení bude rozhodovat kvalita čínské diplomacie,“ dodala podle televize CNN.

Odveta Moskvy za vyhoštění diplomatů. Ruské ministerstvo navrhne uzavřít konzulát USA, píše list

Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. Spojené státy neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem po otrávení bývalého britského špiona v ruské rozvědce Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: 61 zemí, zahrnutých v žebříčku, je v USA zastoupeno 342 diplomatickými misemi oproti 256 v Číně.

Za Čínou a USA na žebříčku následuje Francie, Japonsko a Rusko. Česko se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstalo na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií., Slovensko je na 43. místě.

Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet „globální Británii“ i po odchodu z Evropské unie se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.

Autor: