Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína je druhou zemí, která dokázala umístit svou vlajku na Měsíc

Čínská národní vlajka na Měsíci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská národní vlajka na Měsíci. | foto: Reuters

Peking/ Praha  Je to již více než 50 let, kdy posádka Apolla 11 zapíchla na Měsíci první americkou vlajku. Teď se k USA přidala jako druhá země Čína. Snímek rudého praporu v bezvětrném měsíčním prostředí pořídila kamera na čínské sondě Čchang-e 5.

Rudý prapor s pěti žlutými hvězdami byl na povrch Měsíce umístěn chvíli před tím, než čínská sonda ve čtvrtek zahájila první fázi návratu k Zemi.

„Všechny části vlajky jsou speciálně chráněny před chladnými teplotami,“ řekl vedoucí projektu Li Jün-feng pro státní čínský deník Global Times. Obyčejný materiál by specifické podmínky nevydržel. Čínská „měsíční“ vlajka je dva metry široká, 90 centimetrů vysoká a váží jeden kilogram.

Na této fotografii vydané tiskovou agenturou Xinhua je zachycen technický...
Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi měsíční...

Čínský modul na Měsící také úspěšně odebral vzorky hornin. Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi materiál z Měsíce. Čchang-e 5 je zároveň první čínské vesmírné plavidlo, která dokázalo přistát na Měsíci a pak z něho opět vzlétnout.

Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. K Měsíci pak Čchang-e 5 dorazila minulou sobotu po letu trvajícím 112 hodin. Dva její moduly úspěšně přistály v úterý odpoledne v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze.

Podle serveru Space.com by let zpátky k Zemi měl trvat čtyři a půl dne. Kapsle se vzorky má s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.

Pokud se přistání na Zemi podaří, stane se Čína třetí zemí, která úspěšně přepravila vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země si však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

První vlajku umístili Američané na měsíčním povrchu během mise Apollo 11 v roce 1969. Astronaut Buzz Aldrin, který společně s Neilem Armstrongem poprvé vstoupil na půdu Měsíce, řekl, že první americká vlajka byla umístěna příliš blízko jejich rakety a při startu tak byla „odfouknuta.“

Během dalších misí až do roku 1972 bylo na měsíci umístěno pět amerických praporů. Jak píše web britské BBC, podle satelitních snímku NASA z roku 2012 by všechny americké vlajky měly na měsíci stále „vlát.“ Podle odborníků jsou ale pravděpodobně vybledlé kvůli slunečnímu záření.

, ,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!