Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína je druhou zemí, která dokázala umístit svou vlajku na Měsíc

Čínská národní vlajka na Měsíci. foto: Reuters

Peking/ Praha - Je to již více než 50 let, kdy posádka Apolla 11 zapíchla na Měsíci první americkou vlajku. Teď se k USA přidala jako druhá země Čína. Snímek rudého praporu v bezvětrném měsíčním prostředí pořídila kamera na čínské sondě Čchang-e 5.
  18:07

Rudý prapor s pěti žlutými hvězdami byl na povrch Měsíce umístěn chvíli před tím, než čínská sonda ve čtvrtek zahájila první fázi návratu k Zemi.

„Všechny části vlajky jsou speciálně chráněny před chladnými teplotami,“ řekl vedoucí projektu Li Jün-feng pro státní čínský deník Global Times. Obyčejný materiál by specifické podmínky nevydržel. Čínská „měsíční“ vlajka je dva metry široká, 90 centimetrů vysoká a váží jeden kilogram.

Na této fotografii vydané tiskovou agenturou Xinhua je zachycen technický...
Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi měsíční...

Čínský modul na Měsící také úspěšně odebral vzorky hornin. Jde o první misi od roku 1976, jejímž úkolem je dopravit na Zemi materiál z Měsíce. Čchang-e 5 je zároveň první čínské vesmírné plavidlo, která dokázalo přistát na Měsíci a pak z něho opět vzlétnout.

Sondu vynesla na oběžnou dráhu 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. K Měsíci pak Čchang-e 5 dorazila minulou sobotu po letu trvajícím 112 hodin. Dva její moduly úspěšně přistály v úterý odpoledne v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze.

Podle serveru Space.com by let zpátky k Zemi měl trvat čtyři a půl dne. Kapsle se vzorky má s pomocí padáku přistát v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem.

Pokud se přistání na Zemi podaří, stane se Čína třetí zemí, která úspěšně přepravila vzorky z Měsíce - po Spojených státech a Sovětském svazu. Asijská země si však drží jiné prvenství: v lednu 2019 sonda Čchang-e 4 přistála jako první na odvrácené straně Měsíce.

První vlajku umístili Američané na měsíčním povrchu během mise Apollo 11 v roce 1969. Astronaut Buzz Aldrin, který společně s Neilem Armstrongem poprvé vstoupil na půdu Měsíce, řekl, že první americká vlajka byla umístěna příliš blízko jejich rakety a při startu tak byla „odfouknuta.“

Během dalších misí až do roku 1972 bylo na měsíci umístěno pět amerických praporů. Jak píše web britské BBC, podle satelitních snímku NASA z roku 2012 by všechny americké vlajky měly na měsíci stále „vlát.“ Podle odborníků jsou ale pravděpodobně vybledlé kvůli slunečnímu záření.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat